banner84

Milyonlarca emekliye 2 bin TL ikramiye

Milyonlarca emeklinin beklediği haber geldi. Emekliler 2019 yılında da iki kere ikramiye alacak

Milyonlarca emekliye 2 bin TL ikramiye

Milyonlarca emekliye bayram müjdesi! Emekliler bu yıl biner TL olmak üzere toplam 2 bin TL bayram ikramiyesi alacaklar. Bayram ikramiyelerinin de emekli hesaplarına yatma tarihleri de belli oldu. Buna göre; ilk ikramiyeler 27-31 Mayıs tarihleri arasında ödenecek. İkinci bayram ikramiyeleri de 5-9 Ağustos tarihleri arasında hesaplara yatacak. Bunun yanında vefat edenlerin yakınlarına maddi destek ödemeleri de olacak.Milyonlarca emekliyi ilgilendiren haberin tüm detayları şu şekilde;
BİLİNMESİ GEREKEN DETAYLAR
Yaklaşık 12.3 milyon emekli, bayram ikramiyesi ek gelir imkanı elde ediyor. Emekliler, ilk kez geçen yıl Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde paralarını aldı. İkramiye bu yıl da devam edecek. İşte ikramiye ile ilgili bilinmesi gerekenler:
KİMLER YARARLANACAK?
Ödemenin yapılacağı tarihte SGK'dan yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara veriliyor. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödeniyor.
KİME, NE KADAR ÖDENİYOR?
Emekliler ve maluller biner lirayı alıyor. Ödeme, Ramazan ve Kurban bayramları öncesi yapılıyor. Bu kişinin ikramiyesini hak sahibi yakınları alabiliyor. Dul ve yetim aylığı alanlara ölüm aylığı oranında ikramiye ödeniyor. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; eşe 500, çocuğa ise 250lira tutarında ikramiye ödemesi yapılıyor.
2 AYLIK ALANLAR NE YAPACAK?
Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alıyor. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o dosya baz alınıyor. Örneğin; dul eşin kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 70, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 700 lira oluyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107