Milyonlarca emekli uzun süredir gözü zam oranlarına çevrilmişti. Ocak ayındaki zamdan memnun olmayan emeklilerin zam ve refah payı beklentileri artıyor. Zam oranları, haziran enflasyon rakamlarının ardından netleşecek. Emekliler, 6 aylık enflasyon oranı kadar net zam alırken, refah payı ile ilgili belirsizlik devam ediyordu.

ASGARİ ÜCRETLİLERE KÖTÜ HABER

Millet Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Sinan Burhan, tv100'de Gürkan Hacır ile 'Taksim Meydanı'nda' Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiyi verdi. Burhan, "Emekliler zam bekliyor. Ben Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm. Sadece enflasyon farkı var. Refah payı, ilave bir iyileştirme söz konusu değil. Sadece enflasyon farkı temmuz ayında zam olarak gelecek. Asgari ücrete zam düşünülmüyor" ifadelerini kullandı.

ü

YÜZDE 25 ZAM BEKLENTİSİ

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor. Nisan ayı itibarıyla emeklilerin maaş zammı şimdiden yüzde 18,72 oldu. Piyasa katılımcıları anketindeki veriler baz alındığında, temmuzda emekli maaşlarına yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapılacak.

TÜM EMEKLİLERE YAKLAŞIK YÜZDE ELLİ ZAM YAPILMIŞTI

Ocak ayında memur emeklisi ile SSK ve Bağkur emeklisinin maaş zammı arasındaki 12 puanlık zam farkı yasal düzenleme ile kapatılmıştı. Böylece tüm emeklilere yüzde 49,25 zam yapılmıştı. En düşük emekli maaşı 1 Ocak itibarıyla 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti. Kök maaşı 10 bin liranın altında emekli maaşı alan bütün emeklilerin maaşları 10 bin liraya çıkarılmıştı. (Haber Merkezi)

Vatandaşlar arasında tepkilere neden olmuştu: Yurt dışı çıkış harcına zam geldi Vatandaşlar arasında tepkilere neden olmuştu: Yurt dışı çıkış harcına zam geldi

ü

ü

ü

Kaynak: Haber Merkezi