banner84

Muşmula hasadı üreticinin yüzünü güldürdü

Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Alanya'da üretilen muşmulanın hasat dönemi hakkında bilgi verdi. Sevilgen, "Hasat döneminden dolayı yaşanan bir hareketlilik var. ancak üretici bazı noktalarda zorlanıyor" dedi. Muşmulayı tüketici şu anda 2.5-4 lira arasında satın alıyor. 

Muşmula hasadı üreticinin yüzünü güldürdü

Özgür YILMAZ
Alanya ile özdeşleşen malt eriği halk arasındaki adıyla muşmula üretimi Alanya'daki üreticinin bu yıl yüzünü bir nebze de olsa güldürdü. Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen Alanya Toptancı Hali'nde yaşanan hareketlilik ile ilgili Alanya Posta TV'ye konuştu. Sevilgen, "Alanya Hali'nin en yoğun olduğu dönemdeyiz. Sebze meyvenin yanı sıra Alanya'nın muşmula hasadı devam ediyor. Avokado ile beraber Alanya'nın coğrafi işaretli bir diğer ürünü olan malta erikleri sezonu başladı. Şu an çok yoğun geçiyor ama giderek özelliğini kaybediyor. Çünkü işçiliği masrafı çok yüksek. Bir de bu yıl havaların kötü gitmesinden dolayı ürünlerde kalite biraz düşük. Alanya'da şu an 20-25 bin hektarlık alanda ortalama 100 bin ton üretim yapılıyor. Gün geçtikte bu rakamlar düşüyor çünkü üretici avokado üretimine yöneliyor" diye konuştu. 
"MALİYETLER MUŞMULAYI BİTİRİYOR"
Muşmula üreticisi Mahmut Değirmen ise, "Muşmula üretiminde fiyatlar biraz düşük üreticiye. İşçi bulamıyoruz ve maliyetler de yüksek. Bu da üretici olarak bizleri zor duruma sokuyor. Maliyetlerin yüksek olması Alanya'nın muşmulasını bitiriyor" dedi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER