banner84

Oda başkanlarından BAĞ-KUR ve Sicil affı talebi

BAĞKUR primlerinin yüksek olmasından dolayı bir araya gelen oda başkanları basın açıklaması yaparak, BAĞKUR primlerine indirim yapılmasını istedi

Oda başkanlarından BAĞ-KUR ve Sicil affı talebi

Mevlüt UYGUR

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, Alanya Şoförler, Nakliyeciler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Recep Çalış, Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Alanya Otelciler, Pansiyoncular, Lokantacılar, Kafeteryacılar ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, Alanya Sabit Seyyar, Pazarcılar ve Manavcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Yiğit, Alanya Mobilyacılar, Doğramacılar ve Hızarcılar Odası Başkanı Hüseyin Alataş, Alanya Elektrikçiler ve Elektronikçiler Sıhhi Tesisatçılar Odası Başkanı İlyas Bayır, Alanya Metal İşleri, Demirciler, Oto Elektrikçileri, Kaportacılar ve Oto Tamircileri Esnaf Odası Başkanı Kerim Taş, Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Doğan Bacak, Alanya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı  Kerim Gökçeoğlu, Alanya Şoförler Odası’nda bir araya gelerek BAĞKUR primlerine indirim yapılması için ortak basın açıklaması yaptı. Başkanlar adına açıklamayı yapan Şoförler Odası Başkanı Çalış, 2019 yılının esnaflara hayırlı uğurlu olmasını diledi. Esnafın 2018 turizm sezonunda güzel bir sezon geçirdiğini kaydeden Çalış, 2019 yılında da güzel bir sezon geçirmesi temennisinde bulundu.

'BAĞKUR PRİMLERİNE İNDİRİM YAPILMALI'

Esnafın BAĞKUR primlerine indirim yapılması talebinde bulunan Çalış, "Bugün toplanma sebebimiz esnafımızın kendi çabalarıyla çalışarak, kazanarak, ödemeye çalıştığı primleri konusunda. Biz esnaf olarak BAĞKUR primlerini belirli oranlara düşürülmesini istiyoruz. Devletimiz sağ olsun yüzde 5 oranında bir indirim yapmış ama bu oranın mümkünse yüzde 10 gibi rakamlara çıkarılması konusunda bir talebimiz var. Aynı şekilde sigortalı işçi çalıştıran esnaflarımız da var. Aynı konu sigortayı da ilgilendiriyor. Bu rakamların mümkün olduğu oranda aşağı çekilmesi yönünde talebimiz var" dedi.

‘EŞİT OLMASI GEREKİYOR’

BAĞKUR'dan ve SGK'dan emekli olan vatandaşların aynı iş günü içinde emekli olması gerektiğini vurgulayan Çalış, "Yine bir diğer konu sosyal güvenlik konusunda eşitlik ilkesinin getirilmesi ile ilgili talebemiz. Hepimizin bildiği gibi bir sigortadan emekli olacak vatandaşımız 7 bin 200 iş gününü doldurma mecburiyeti var, ama esnaf olarak hayatına devam eden bir vatandaşımızın ise 9 bin iş gününü doldurması  gerekiyor. Biz bu gün sayılarının eşitlenmesi konusunda devletimizden gerekli çalışmalarını yapmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'ESNAFA SİCİL AFFI GÜNDEME GELMELİ'

Bazı sicili bozuk esnafların, esnaf kredilerinden yararlanamadığını belirten Çalış, "Cumhurbaşkanımız esnafımıza son derece bir destek sağlıyor, önem veriyor. Bölgemizdeki esnaf kefalet kooperatiflerine kredi desteği sağlandı. Ancak sicili bozuk olan birçok esnaf arkadaşımız, bu kredilerden yararlanmıyor. Bu esnaf arkadaşlarımızın da kredilerle buluşup yeniden ekonomik hayatını düzene sokabilmek adına, bu esnaf sicil affının bir an evvel devletimiz tarafına gündeme getirilmesini istiyoruz. Esnafımız devletimizin en büyük yükünü çeken kesimdir. Her zaman üreterek devletimize destek olmaya gayret etmişlerdir. Bizler de sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olarak her daim devletimizin yanındayız. Bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'ASGARİ ÜCRETLE BİRLİKTE MALİYETLER ARTTI'

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte esnafın da sıkıntılar yaşayacağını belirten Muhasebeciler Odası Başkanı Gökçeoğlu, "Şuanda asgari ücret bize 3 bin liraya mal oldu. Asgari ücrette toplam yüzde 26 artış oldu. 700 liraya mal olan sigorta maliyeti 910 liraya mal oldu. Asgari ücretli çalışan bir işçinin 3 bin lira maliyeti olacak. Bu da otomatik olarak diğer ücretlere de yansıyacak. Burada sigorta ve BAĞKUR açısından ödemeleri günü gününe yapılmış olması gerekiyor ki bu indirimlerin tamamından faydalanabilmiş olmamız lazım" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 14:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107