banner84

'Ortalama bir sezon geçirdik'

Alanya Otelciler ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci 2019 sezonu hakkında gözlemlediklerini Alanya Posta TV ile paylaştı. Değirmenci, esnafın sezona umutsuz başladığını ancak son 2 ayda daha iyi bir süreç geçirdiğini belirtti.

'Ortalama bir sezon geçirdik'

-Özgür YILMAZ
2019 turizm sezonu hemen hemen bitti. Turizmin 12 aya yayılmaya çalışıldığı Alanya'da ise esnaflar yaz dönemini çok da iyi atlatamadı. Alanya Otelciler ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci sezon başında yaptığı esnaf ziyaretlerinde birçok sıkıntıyı da yerinde gördüklerini aktardı. Değirmenci, “Sezon boyunca yaptığımız çalışmalarda özellikle biz Haziran, Temmuz, Ağustos’un 15'ine kadar olan süreçte daha çok, Okurcalardan başladık, Türkler, Avsallar, İncekum, Payallar, Konaklı’ya kadar olan bölgede ve diğer tarafta da Mahmutlar, Obagöl bölgesindeki esnaflarımızı tek tek ziyaret ederek onları dinledik. Geçtiğimiz günlerde Ekim ayı içerisinde de Dimçayı'ndaki esnafımızı ve Konaklı'daki esnafımızın bir kısmını yine ziyaret ettik. Onların sezon içerisinde neler yaşadıklarını dinlemiş ve takip etmiş olduk.
'BÖLGESEL SIKINTILARIN OLDUĞUNU GÖRDÜK'
Sezon başındaki Haziran-Temmuz aylarındaki dönemde esnafın biraz daha umutsuz olduğunu görmüştük. Geçen senenin daha iyi olduğunu, bu senenin çok iyi başlamadığını, turistin çok fazla yansımadığını konuşuyorduk genelde. Tabii ki bölgede yapmış olduğumuz ziyaretlerde bölgesel sıkıntıların olduğunu da gördük. CK ile ilgili veya diğer konularla ilgili sıkıntıları da yerinde tespit etmiş olduk. Buradaki CK müdürümüz ile beraber sokak aydınlatmaları gibi birçok sorunu da yerinde çözmüş olduk. Onların destekleriyle daha sonraki süreçte Eylül-Ekim ayı içerisinde yaptığımız ziyaretlerde esnafın biraz daha memnun olduğunu, hedeflerini az çok yakalamaya yakın olduklarını gözlemledik. 
'SIKINTI MALİYETLERİN ARTMASI'
Yine sezonun uzaması sebebiyle memnun olduklarını bize anlattılar. Sadece buradaki sıkıntı bu kazançlara rağmen maliyetlerin çok fazla artması. Esnafın da sezon başındaki umutsuzlukla beraber satışlara yansıtamaması. O konu da bir sıkıntımız var ama her halükarda sezon sonradan biraz daha toparladı. Her ne kadar çok memnun olmasak da çok kötü bir sezon diye niteleyemeyiz. Kasım 10-15'e kadar otellerin açık olacağını görüyoruz. Ortalama bir sezon geçirdik diyebiliriz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107