banner84

Oto galerilere yeni yönetmelik

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti hakkındaki yönetmeliğiyle birlikte otomobil satışında yeni bir döneme giriliyor. 

Oto galerilere yeni yönetmelik

-Engin ANAK
Ticaret Bakanlığı, ikinci el taşıt satışı yapan işletmelerin, iş yerlerinin en az 100 metrekare olması ve konut altında bulunmaması gibi şartları içeren düzenlemeye uyum süresini 2019 yılsonuna kadar uzattı. Ticaret Bakanlığının "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.Şubat 2018'de yapılan düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeler ile galericiler sitesi gibi içinde ikinci el taşıt satışı yapılan toplu iş yerlerine getirilen şartlara uyum sağlamaları için 13 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmişti.
ŞARTLAR OTO GALERİLERİ ZORLAYACAK
Düzenlemeye göre ikinci el otomobil satışı yapan işletmeler için, iş yerinin en az 100 metrekare genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde olması, konut altında bulunmaması, temsile yetkili kişilerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gibi şartları zorunlu kılıyor.
SÜNBÜL UYARDI
Konu hakkında Alanya Posta TV’ye bilgi veren ALTSO meclis üyesi ve oto galeri sahibi Ahmet Sünbül, Alanya’daki meslektaşlarının yeni yönetmelik konusunda uyardı. Sünbül, otomotiv sektörü ile uğraşanlarının mutlaka yetki belgelerinin olması gerektiğini ve dükkanlarının konut altında kesinlikle galeri sektörüyle uğraşamayacaklarını yineledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107