banner84

Pazar el yakıyor

Alanya'da yağışlı ve soğuk havalarla birlikte semt pazarlarındaki fiyatlar da yükselişe geçti

Pazar el yakıyor
Mevlüt UYGUR
Alanya Pazar Pazarı'nın nabzını tutan Alanya Postası, meyve sebzse fiyatlarını araştırdı. Soğuk hava koşullarından dolayı üretimlerin yetersiz olduğu ve bu nedenle de fiyatların yükseldiğini belirten pazar esnafı, vatandaşların yüksek fiyatlara tepkili olduğunu, ancak kendi ellerinde olan bir durum olmadığını belirtiler. 
'SOĞANDA YÜKSEK FİYAT NİSAN'A KADAR DEVAM EDECEK'
Mehmet Demirtaş, "Kış sezonunda pazarda pek iş olmuyor. Çünkü Alanya turizm bölgesi turist varsa iş vardır, turist yoksa da iş yok. Bu pazarda da böyle. Pazarda şu sıralar fiyatlar yüksek, soğuk hava nedeniyle. Ben soğanla patates satıyorum ikisi de pahalı. Soğanın pahalı olması, hastalık olduğu için. Türkiye'de yeterli soğan var ama hastalık nedeniyle piyasaya sürülmüyor. İyi soğanlar az olduğu için de pahalı oluyor. Şuanda soğanın fiyatı 6 TL civarında ama daha da yükselecek. Bu pahalılık Nisan ve Mayıs'a kadar devam edecek" dedi.
'TALEP FAZLA AMA MAL YOK'
Kamil Er, "Son zamanlarda havaların soğuk olmasından dolayı, pazarda fiyatlar yükseldi. Ben domates satıyorum, domatesler bu sene,   geçen yılın aynı dönemine göre biraz daha pahalı. Bunun sebebi de havaların 2 aydır biraz soğuk olması. Güneş görmeyen ürünler olgunlaşmıyor. Mesela domates kızarmıyor. Talep fazla ama mal yok. Geçen yıla kıyasla fiyatlar yüksek. Şuanda domatesin ortalama fiyatı 6 lira. Domatesin yanı sıra pazarda diğer ürünlerde aynı şekil yüksek. Olumsuz hava koşullarından pazardaki bütün ürünler etkilendi. Ama yine en ucuz yer pazar, Alanya halinden bile ucuz. Pazarın halden ucuz olması, bir çok pazar esnafı kendi ürettiğini satıyor ve diğer Antalya, Kumluca halinden toplu ürün geliyor olması. İnsanlar bir eğlence yerlerinde 100-200  lira para harcaya biliyorlarsa, sigaraya 13-14 lira para verebiliyorlarsa, yiyeceği bir şeye de 5-6 lira verebilir. Yine her şeye rağmen vatandaşlarımızın pazara olan rağbeti iyi. Önceden 5 kilo alıyorlarsa şimdi 3 kilo alıyorlar. Yine de pazara geliyorlar" diye konuştu.
'YÜZDE 50 ZAMLANDI'
Ömer Sönmez, "Pazarda fiyatlar şu sıralar yüzde 50 zamlandı. Çünkü soğuk hava koşullarından dolayı fazla ürün çıkmıyor. Ispanak 8-9 lira, havuç ile turp 4 lira, kırmızı lahana 4 lira, kereviz 7-8 lira, pırasa 8 lira civarında, karnıbahar 6-7 lira brokoli 10 lira. Vatandaşlar bu fiyatlardan dolayı biraz tepkili ama biz 2 liraya alıp 10 liraya satmıyoruz. Mesela bir ıspanağı 6 liranın bize gelişi var" dedi.
'BİZİM ELİMİZDE OLAN BİR ŞEY DEĞİL'
Ufuk Çelik, "Soğuk hava koşullarından dolayı pazarda fiyatlar yükseldi. Havalar olumsuz devam ettiği için ürünler çıkmadı, bundan dolayı fiyatlar yükseldi. Patlıcan 6 liradan 9-10 liraya kadar çıkıyor, domatesinde en kötüsü 4 lira, 10 liraya kadar çıkıyor. Salatalıkta 5 lira ile 7 lira arasında değişiyor. Allah'a şükür yine iyi kötü satış yapıyoruz. Bazı vatandaşlarımız bu yüksek fiyatlara tepkili ama bu bizim elimizde olan bir şey değil. Bizim de maliyetlerimizi karşılamamızı ve evimize ekmek götürmemiz gerekiyor. Umarım havalar düzelince fiyatlarda normale döner" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 18:43
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107