banner84

Polonya'dan sonra Ukrayna'ya

Alanya'dan Ukrayna'ya bu yılın ilk avokado ihracatı gerçekleştirildi. Alanya'da bu yıl hasadı yapılan ilk avokadolardan 15 bini Ukrayna'ya gönderildi. 

Polonya'dan sonra Ukrayna'ya

-Özgür YILMAZ
Hasat edilerek Alanya Komisyoncu Hali’ne getirilen 15 bin adet avokado Ukrayna’ya gönderilmek üzere paketlendi. Yapılan ihracat hakkında bilgi veren Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, bu sezon Polonya'dan sonra Ukrayna'ya avokado ihracatı yaptıklarını söyledi. Alanya’da üretilen tropik meyvelerin başında gelen avokadonun Ukrayna pazarında çok tutulduğunu belirten Sevilgen, “Biz Ukrayna pazarına alışığız. Ukrayna geçtiğimiz yıl en iyi pazarımızdı. Bu yıl da ihracata devam ediyoruz. İlk etapta 15 bin avokado gönderiyoruz. İlerleyen günlerde yaklaşık 300 bin avokado daha göndereceğiz” dedi.
“200 MİLYON ÜRETMEMİZ GEREKİYOR”
İlçede üretilen avokadoya Libya'dan da talep olduğunu belirten Sevilgen, “Bu sezonda hasat edilecek ürünler için Romanya, Ukrayna, Gürcistan, İsveç ve Hollanda'daki firmalarla görüşmeler yaptık. Avokado üretimimiz talebe göre yetersiz durumda. İlçede 30 milyon civarında olan avokado üretimi geçen yıl 40 milyona yükseldi. Talebin fazla olması Alanya avokadosunun kalitesinden kaynaklanıyor. Bu yılki hedefimiz 50 milyon avokado üretmek. 100 milyon avokado üretsek de yetersiz olacak, 200 milyon üretmemiz gerekiyor. İlçemizdeki avokado üretimini artırmak için çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu. Ukrayna'ya avokado gönderen firma yetkilisi Okan Gökten ise yurt dışına avokado dışında başka meyve ve sebze çeşitleri de ihraç ettiklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107