banner129

Polonyalılardan Alanya talebi

Alanya'da üretilen tropikal meyve avakadonun ilk ihracatı bugün Polonya’ya gerçekleştirildi. Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, deneme olarak 1 tonluk ihracat yaptıklarını belirterek sayının ilerleyen 90 bin adete çıkacağını söyledi.

Polonyalılardan Alanya talebi

-Burcu MUTLU

-Özgür YILMAZ

İlçede yetişen ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye dağıtımı yapılan tropikal meyve avokado, bu yıl ürünlerin erken olgunlaşmasıyla birlikte meyve tezgahlara erken düştü. Hasada erken başlanılan avokadonun ilk ihracatı da gerçekleşti. Alanya Toptancı Hali’ne getirilen 1 ton avokado, aracı şirket ve Polonyalı yetkililerin onayından geçtikten sonra Polonya’ya gitmek üzere kamyona yüklendi.  Alanya Avokado Üreticileri Birliği’nin gerçekleştirdiği ihracatın ay sonuna kadar ihracatın  90 bin adet, hasat sonunda ise 40 bin hektarlık alanda ekili avokado bahçelerinden, 50 milyon adet ürün alınması planlanıyor.

“ERKEN TALEP GÖRDÜ”

İhracat hakkında gazetecilere bilgi veren Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Avokadonun erkenci cinsinin ihracata başlanıldığını söyledi. Erken talepten dolayı mutlu olduklarını belirten Sevilgen, “Deneme amaçlı 1 tonluk avokado ihracatı Polonya'ya gerçekleştiriyoruz. Daha sonra bu sayı ay sonunda 90 bin adete kadar çıkacak. Normalde 11-12 aylarda yapılan ihracat kaliteli ve iyi ürün olması nedeniyle bu kadar erken talep gördü. Lezzet ve kalitesini gördükleri için tercih ediyorlar. Ancak eksikliğimiz var. Yeterli ürün elimizde yok” dedi.

“ÇÖZÜLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

İhracatı gerçekleştiren firma yetkilisi Erkan Keklik de, “ilk avokado ihracatını Polonya’ya gerçekleştiriyoruz. Öncülük yapmak bizler için heyecan verici. Tedarik konusunda yeterli miktara ulaşamıyoruz. Paketleme konusunda sıkıntımız var, her şey insan gücüne dayalı. Bunun Alanya’da çözüleceğini düşünüyorum. Sadece avokado değil, portakal, limon greyfurt gibi ürünleri de göndermek istiyoruz” diye konuştu.

LEZZETLİ VE KALİTELİ

İhracatın Polonya sorumlusu Mykola Auzing ise, avokadonun lezzetli ve kaliteli olduğunu gördüklerini, bu nedenle alışverişi başlattıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107