banner129

Rusya vize duvarını yıktı, Alanya ticareti kazandı

Rusya Devlet Başkanı Putin, kamyon şoförleri ve iş seyahati için Rusya'ya giden Türk vatandaşlarının vizeden muaf tutulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Alanya ticareti için olumlu bir gelişme yaşandığını belirten iş insanları, artık Rusya ile daha hızlı ve daha olumlu ticaret yapılacağını belirtti

Rusya vize duvarını yıktı, Alanya ticareti kazandı
Mevlüt UYGUR
Rusya Federasyonu, iş seyahati için veya kamyon şoförü olarak Rusya'ya giden Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Rusya hükümetinden yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Kasım 2015'te Rus Su-24 uçağının Türk F-16'ları tarafından düşürülmesi nedeniyle Türkiye'ye uygulanan özel ekonomik önlemlerin bazılarını iptal etti. Putin'in imzaladığı kararnameye göre uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler, Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilcilerine gidenler de dahil olmak üzere kısa süreli iş seyahati için Rusya'ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilecek. Rusya'nın kamyon şoförlerine ve iş seyahati için Türk vatandaşlarını vizeden muaf tutmasını Alanya Postası'na değerlendiren iş insanları Rusya'ya olan ihracatların daha da artacağını ve ticaretin olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.
'TİCARETLER ARTIK DAHA RAHAT YAPILACAK'
Alanya İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar, "Genelde kamyon ve tır sürücülerimizin rahat girip çıkabilmesi için, Rusya'ya olan ticaretlerin  nakliyatlarını daha rahat yapılabilmesi için vize uygulaması kaldırılıyor. Tır ve kamyon şoförlerimiz bu şekilde yükünü daha rahat bir şekilde indirebilecek veya Rusya'dan aldığı yükü Türkiye'ye getirebilecek. Ayrıca vizenin kaldırılması, bazı iş adamlarını da kapsıyor. İş adamları için de güzel olay. Sürekli işi Rusya'da olan iş verenlerin rahatlıkla gidip gelmesi açısından önemli bir gelişme. Ancak bildiğim kadarıyla şuanda bütün iş verenler için geçerli değil ama onun da önü açılmış oluyor. Yakında diğer yasakların da kalkacağını düşünüyorum. Uçak krizinden önceki ilişkilere yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Artık daha hızlı ticaret ve daha olumlu ticaret olacaktır. Ayrıca yine  Rusya ile ilişkilerin her zaman iyi tutulması gerektiğine inanıyorum. Rusya bize Amerika'dan daha yakın bir ülke. Hem kültür hem de ekonomik yönden sürekli ticaret yaptığımız bir yer. Onun için ilişkilerimizin iyi olması, bütün Türkiye'de yaşayanlar açısından önemli bir gelişme" ifadelerini kullandı. 
'BEKLEME OLMAYACAK'
Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya, "Rusya'nın Türk şoförlerini vizeden muaf tutması Alanya'mız ve bölgemiz tarımı için güzel olur. Çünkü daha önce tır şoförlerimiz sınırda 1-2 gün bekliyordu bundan sonra beklemezler. Bundan sonra ihracatımız hem hızlı hem de olumlu olacaktır diye düşünüyorum. Alanya'mız ve bölgemize katkısı olacaktır. Artık beklemek olmadan, daha hızlı ticaret daha olumlu ticaret gerçekleşecek"  ifadelerini kullandı. 
'NE KADAR AZ BÜROKRASİ O KADAR ÇOK TİCARET'
 Müstakil Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MUSİAD) Alanya Şubesi Başkanı Mustafa Durusoy, "Tır şoförlerine ve iş seyahati için Türk vatandaşlarına vize kısıtlaması kaldırılıyor. Bu Rusya ile yaptığımız ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak. Rusya Alanya hem turizm  hem de tarımda alanında en iyi pazarımız. Burada hükümetimizin  ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun yaptığı çalışmalar için kendilerine teşekkür ediyoruz. Çok isabetli bir çalışma olmuş. İnşallah turistlik seyahatlerde de vizeler tamamen kalkarsa, Rusya ile ticaretimiz daha da artacaktır. Bu işten hem Türk ekonomisi hem de Rus ekonomisi kazanacaktır. Ne kadar az bürokrasi, o kadar çok ticaret. Çünkü bizler ne kadar az uğraştırırlarsak ticaretimiz o kadar artacaktır.  Bu bize olan bir lütuf değildir, karşılıklı 2 devletin de çıkarına olan bir çalışma.  İnşallah ticaret alanımız genişleyerek artacaktır" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 23:56
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107