banner84

Rüzgar, tropikal meyvelerin projelendirilesi için tavsiyede bulundu

Pandemi ile birlikte tarıma olan ilgi arttı. Bunun birlikte üreticinin akıllı tarım uygulamasına yönelmesi için Tarım ve Orman Bakanlığını son yıllarda başlattığı örnek uygulamalarda ilgi görüyor. Alanya’nın sahil ve iç kesimlerinde ki üreticiye ilçe tarım müdürlüğü hem uzaktan çifti eğitimi veriyor hem de muhtarlara kendi yaşam alanlarına uygun meyve ve sebze türlerinin daha verimli yetiştiriciliğinin yapılması için öneride bulunuyor.

Rüzgar, tropikal meyvelerin projelendirilesi için tavsiyede bulundu

Alanya Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, bakanlık politikalarını yaymaya ve geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Rüzgar, Alanya için düşündüğümüzde tropikal meyvelerin projelendirilmesi, iç kesimlere yönelik badem, ceviz, kiraz, erik gibi meyvelerin projelendirilerek kapama bahçe kurulmasına yönelik tavsiyelerde bulunduklarını söyledi.
DİJİTAL SÜRDÜRÜLÜYOR
Bitkisel üretime yüzde 50 faiz indirimli uzun vadeli Ziraat Bankası'ndan bakanlığın sübvanse ettiği krediler verildiğini ve bunların proje dahilinde yapıldığına vurgu yapan Rüzgar, “ Türkiye'nin her bölgesinin farklı üretim potansiyeli olduğu gibi Alanya’nın da farklı lokasyonlarından birbirinden farklı üretim çeşitliliği mevcut. Yaklaşık 9 yıldır her akşam bir mahallede eğitim veriyorduk ancak Kovid-19 nedeniyle ara vermiştik artık eğitim ve yönlendirmelerimizi dijital olarak sürdürmekteyiz” dedi.
MİLLİ SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞILIYOR
2020 yılı için yönetmeliğin yayınlandığını ancak tebliğin henüz çıkmadığını belirten Rüzgar, Akdeniz sahili dışında kalan iç kesimlerde ve Karadeniz’de tarım ve hayvanlık yapanlar için ayrıca Avrupa destekli hibeler ile tarımın kalkınma yönelik milli seferberlik ruhu ile çalışıldığını ifade etti. -Özgür YILMAZ
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 11:33
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107