banner84

Sel pazarı vurdu

Alanya Posta TV,  ekili alanlarda yaşanan afetin ardından bugün Cuma Pazarı'nın nabzının tuttu. Pazar esnafı meyve fiyatlarında çok değişiklik olmadığını vurgularken sebze fiyatlarının afet sonrası arttığını söyledi.

Sel pazarı vurdu

-Alkın BİRİCİK
Yaşanan sel sonrasında, üretici ürünü korumak için uğraşırken, alıcı da artan fiyattan şikayetçiydi. Alanya Posta TV, ürün fiyatlarıyla ilgili satıcılar ve tüketiciye mikrofon uzattı. Alanya Cuma Pazarında vatandaşlar fiyatları pahalı buldu. Pazar esnafı da sel sonrası serada sağlam sebze kalmadığı için fiyatların arttığını ve bu yüzden kar elde edemediklerinden yakındı. Cuma pazarında geçen haftaya göre meyve fiyatlarında ortalama 50 kuruşluk artış olurken sebze fiyatlarının ciddi miktarda ki artışı da gözden kaçmadı. 
'TANE İLE ZOR SATIYORUZ'
Pazarcı Yusuf Yazır, "Valla ben sebze üzerine çalışmıyorum, meyve üzerine çalışıyorum. Bizim o taraflarda herhangi bir şey olmadığı için bizi etkilemedi. Ama o tarafta olanlara geçmiş olsun diyoruz. Yapacak bir şey yok, Allah'tan gelen bir şey. Meyve konusunda fiyatlar normal ama girdisine bakarsan, masrafına bakarsan düşük. Müşteri pazarı dolaşıyor ama alayım mı, almayayım mı kararsız. Önceden biz 5 kilo, 10 kilo satıyorduk şuan taneyle satıyoruz" dedi.
'MÜŞTERİ YOK'
Mehmet Yün ise piyasanın kötü olduğuna dikkat çekti. Yün, "Şuanda bir şey yok o sebze, meyveyi etkiler. Normal fiyatlar ve piyasa normal. Müşteri zayıf biraz pek olmuyor. Piyasa düşük yani yaz gibi değil" diye konuştu.  
'SATIŞ OLMUYOR'
İlyas Kocaoğlu ise 'müşterinin alım gücü yok' diye konuştu. Kocaoğlu, "Bizim meyvede değişen bir şey yok, meyve kaç yıldır aynı zaten değişmiyor. Yani bizim fiyatlarımız artıyor meyve fiyatları artmıyor. Müşterininde pek alım gücü yok. Ondan dolayı fazla bir satış olmuyor. Biz Korkuteli'nden geliyoruz. Kendi ürettiğimiz meyveleri buraya getirip Alanya halkına sunuyoruz" dedi.
'FİYATLARI ETKİLEDİ'
Sel felaketinden sebze üreticilerinin etkilendiğini söyleyen İzzet Kolak," Sel felaketi, sebze kesimini etkiledi ama biz meyveciler olarak bizde pek bir şey yok. Bizim meyvemiz zaten Ekim aylarında toplanır, Kasım aylarında soğuk havalarda, buzhanelerde depolanır. Biz kademeli olarak her ay mesela ne kadar çekecek onu haftalık taze taze pazara getiriyoruz. Bizi etkilemedi. Ama sera olunca sebze üreticilerini etkiledi ve fiyatları da etkiledi. Zaten etkilemek zorunda. Adam gece gündüz nöbet tuttu selin içinde, suyun içinde kurtarabilir miyim diye çalıştı. Fiyatlar, sebze de biraz var ama meyvede yok. Müşteriler, buna biraz dar gelirli olanlar diyelim. Tabi etkileniyor 2 kilo alacağına 1 kilo alıyor bu şekilde de işi götürüyoruz" dedi.
'FİYATLAR PAHALI'
Pazar fiyatlarından hiç memnun olmadığını söyleyen pazar müşterisi Zehra Mertöz, "Pazar fiyatları hakikaten çok pahalı. Kabakları gördüm, domatesleri gördüm. Ben onları çok pahalı oldukları için almıyorum. Pırasa alıyorum. Karnıbahar da 5 lira çok pahalı. Ondan sonra avokado alamıyorum. Burası avokado memleketi olduğu halde 5 liradan 6 liradan aşağı avokado yok. Benim bir elmacım var hep o elmacımdan alırım. Sağolsun o da şimdi beni tanıyor. Onsuz duramam. Pazartesi Obanın pazarıdır Cuma günü de cuma pazarıdır. Valla onu diyemicem. Çünkü yerime göre ve ben hep akşamüstleri gelirim. Çünkü akşamüstleri maydanozmuş,dereotuymuş ve diğer sebze meyveler ucuz oluyor. Ama peynirimi alıyorum, zeytinimi alıyorum onları da belirli insanlardan alırım. Pazar en güzeli pazarsız olmuyor" dedi.
SEL FİYATLARI DA ETKİLEDİ
Geçtiğimiz hafta Cuma pazarında Portakal 1,50 TL iken bu hafta 2 TL, Elma 2,50 TL iken bu hafta 3 TL oldu. Muz 6 TL’den 6.5 TL ye,  Mandalina: 2,50 TL’den 3 TL ye çıktı.  Domates 4 TL dan 6.50 liraya, Soğan  2 liradan 3 liraya, Yeşil Biber liradan 6 liraya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107