banner129

Sigaraya zam geliyor mu?

Yılbaşına sayılı günler kala sigara zammı gündeme geldi. Sosyal medyada yayınlan iddialara göre 5 Ocak 2020 tarihinde birçok sigaraya zam gelecek. 2019 yılında Ocak ve Temmuz aylarında sigara fiyatlarında artış olmuştu. Peki Sigara fiyatlarına zam gelecek mi? İşte Sigara fiyat iddiaları...

Sigaraya zam geliyor mu?

Sigara zamlı fiyatları merak konusu oldu. Milyonlarca tütün kullanıcısı yeni yılda sigaraya ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. En son Ağustos ayında 3 TL birden zam gelmişti. Sosyal medyada ise sigaraya 5 Ocak 2020'de zam yapılacağı iddia edildi.
SİGARA ZAMMI 2020 NE KADAR OLACAK?
Sosyal medyada dolaşan sigara zammı iddiaları gündeme oturdu. Sigara fiyatı artış listesi birçok yerde yayınlandı fakat sigara şikayetlerinden zam haberlerine dair herhangi bir açıklama gelmedi.
SİGARAYA NEDEN ZAM GELMİŞTİ?
Sigarada perakende satış fiyatına bağlı vergilendirme sistemi “mali çarpan” etkisi yaratıyor. “Mali çarpan” vergi ya da maliyet artışlarının perakende fiyatlara katlanarak yansıması sonucunu doğuruyor. Şu anda çarpanın mevcut seviyesi 9,3 olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla, 1 kuruşluk bir maliyet artışının perakende fiyata yansımasının 9,3 kuruş tutarında olabiliyor. Buna göre, maktu vergide temmuz başında gerçekleşen 0,0339 TL’lik artışın, perakende fiyatlara yansımasının ortalama 0,32 TL tutarında olması gerekiyordu.

Sigara vergi sisteminde Ocak ayında gerçekleşen değişiklikler kapsamında nispi vergi yüzde 63’ten yüzde 67’ye çıkarılmıştı. Bu 4 puanlık artış yine mali çarpan sebebiyle, ortalama fiyattaki bir üründe yaklaşık 4 TL fiyat artışına neden olmaktaydı. Bu vergi artışının yaklaşık yarısı yani 2 TL’si fiyatlara yansımıştı. Temmuz’da gerçekleşen maktu vergi artışı ile birlikte ortalama fiyattaki bir üründeki toplam vergi etkisi 2,5 TL olarak hesaplanıyordu.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 19:47
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107