banner129

'Sigorta yaptırın'

Alanya'da birçok işyeri ve sera şiddetli fırtınadan etkilendi. Oda başkanları üreticileri ve esnafı sigorta yaptırmaları konusunda uyararak, "Afetin zamanı olmaz. Sigortalarınızı mutlaka yaptırın mağdur olmayın" dedi

'Sigorta yaptırın'
Mevlüt UYGUR
Alanya'da Salı günü meydana gelen fırtınada seralar, tarım arazileri ve birçok işyeri zarar gördü. Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle  örtü altı seralarında açılmalar, meyve bahçeleri tahrip olurken, oluşan elektrik kesintileri de esnafı zor durumda bıraktı. Yaşanan olayların ardından Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, uyarılarda bulunarak, sigorta yaptırmayan üreticilerin ve esnafın bir an önce sigortalarını yaptırması gerektiğini vruguladı. 
SERALAR ZARAR GÖRDÜ
Hasarların çok büyük olmadığını ancak hala sigortalarını yaptırmayan üreticilerin olduğunu belirten Musluoğlu, afetin ne zaman geleceğini belli olmadığını belirterek, sigortaların çok önemli olduğunu vurguladı.  Musluoğlu, "2 gündür gerek yağmur gerekse fırtınadan dolayı bölgemizde bir hasar var. Bakanlığın uygulama talimatında yüzde 30’un üzerinde zarar gören üreticilerin tarım kredi veya Ziraat Bankası’na olan borçlarının ertelenmesiyle ilgili bir çalışma var. Onun  için  de zaten hasar tespit komisyonunu devreye sokuyoruz. Genel baza baktığımız zaman gelen ihbarlar, arazide yaptığımız tespitlerde büyük bir hasar yok. Hasar  komisyonu  kurulacak kadar bir hasar gözükmüyor. Genelde hasarlar yüzde 10-15 seyrinde. Örtü altında seraların bir kısmında hafif açılmalar var. Bazı üretici arkadaşlarımız seralarının tavan kısmını açık bırakmışlar. Buralarda ufak tefek hasarlar var. Biz bunları dikkate alıyoruz. Ama tabi ilçe ekonomisi bakımından bakıldığı zaman bunlar zarar. Yine meyve bahçelerinde fırtınadan dolayı dökülmeler nedeniyle zarar mevcut" dedi.
'BİR TÜRLÜ SİGORTA İŞLEMİNİ YAPTIRAMADIK'
Üreticilere tarım sigortalarını yaptırmaları konusunda uyarıda bulunan Musluoğlu, "Üreticileri biz, Tarım ve Orman Bakanlığı ve hükümet defalarca uyarıyoruz. Uyarılarımız zaman zaman dikkate alınıyor ama bir türlü nedense Alanya’daki sigorta işlemini yaptıramadık. Alanya’daki sigortalı seralar genelde yeni seralar. Zirai sigorta kullanan üreticiler mecbur kaldıkları için kurum tarafından sigortalanan seralar. Birçok sera fiziksel nedenden dolayı sigorta kapsamına maalesef alınmıyor. Seralarımızın bir kısmı eski. Bunların yenilenmesiyle ilgili devletin vermiş olduğu 100 bin liraya kadar faizli sübvansiyonlu krediler var. Üreticilere seralarını iyileştirme konusunda biraz gayret ederlerse bizler de aracı oluruz. Alanya’da yaklaşık 27 bin dekar örtü altı var. Bunların yüzde 70-80’inini sigortalamamız lazım. Bu gerçekten çok önemli. Devlette bunun üzerinde duruyor,  önem veriyor. Yüzde 50 poliçe parasını devlet karşılıyor. Sigorta yaptıran üreticiler poliçelerini yaptırdıkları zaman bunlarla ilgili aldıkları paketlere dikkat etmiyor. Burada dolu, fırtına paketi, deprem, heyelan gibi durumlar için tam paket almalarında fayda var. Belki 200-300 lira fazla para ödeyecekler ama afetin ne zaman geleceğini bilmediğimiz için mümkün olduğu kadar 200-300 lira farkı ödeyerek tam paket almalarında fayda var" diye konuştu. 
'PLASTİK OLUKLAR DA SİGORTA KAPSAMINA ALINDI'
Musluoğlu, "TARSİM daha önce örtü altı seralarında oluk dediğimiz çatıların arasındaki plastik olukları dikkate almıyordu. Ama yaptığımız görüşmelerde artık plastik olukları da sigorta kapsamına almaya başladılar. Bunun içinde seraların oluğu plastik diye müracaat etmeyen arkadaşlar sigortalarını yaptırabilirler.  Seralarında plastik oluk bulunan üreticiler de artık başvuru yapabilir” dedi.
'SİGORTASIZ OLMAZ'
Demir ise,  yaşanılan olaylarda bazı esnafların zarar gördüğünü belirterek, esnafa iş yerlerine sigorta yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu. Alanya'nın son bir kaç günde kötü hava şartlarına maruz kaldığını belirten Demir, "Bu kötü hava şartlarından bir çok esnafımız da etkilendi. Özellikle Salı günkü fırtınadan dolayı bazı esnaflar zarar gördü. Kötü hava şartlarından dolayı sıkça elektrik kesintilere de yaşanıyor. Bir çok esnaflarımızın cihazları zarar gördü. Esnaflarımız akşam evine giderken iş yerlerinin sigortalarını indirsinler. Elektronik eşyaların fişlerini kontrol etsinler. Burada en önemli konu dükkanımıza ve iş yerimize sigorta yaptırmamız. Su seli, insan seli, ateş selinin yanında kimse duramaz. Bir binayı kaç günde yaparsın ama 10 dakikada kül olur. Ateşi zapt edemeyiz. Araba da olsa, işyeri de olsa, ev de olsa hepsine sigorta yaptırmalıyız. Artık sigortasız yaşanmıyor. Kendi hayat sigortamızı da yaptıracağız. Kaskosuz arabaya girmeyeceğiz, kaskosuz dükkana girmeyeceğiz. Bir dükkanın yandığı vakit ne hükümet, ne belediye, ne de oda senin masrafını karşılamaz. Hiç bir kurum 100-200 bin lira veremez. En fazla verecekleri 2 bin lira olsun. Sigorta hariç hiç kimse sermaye verip yeniden iş yeri açın demez. Sizin zararınızın tamamını sadece sigorta karşılar. Sigortanın verdiği destekle yeniden işinizi kurabilirsiniz" dedi.
'ESNAF BİLİNÇLİ OLACAK'
Afetin ne zaman yaşanacağını hiç kimsenin bilemediğini ifade eden Demir, "Alanya'da kaç yıldır hiç böyle olay olmadı. Dün yaşanan fırtına olayında dalgalar asfalta kadar geldi. Dalgalar 5-6 metreyi buldu. Sahil kenarında bir çok işletme zarar gördü. Allah'ın vermiş olduğu zulmü kimse engelleyemez. Bu sel baskını olur, yangın olur, denizde gemiler batar. Esnaf artık bilinçli esnaf olacak. Cahil esnafın yaşama devri bitti. Teknoloji gelişti, teknolojiye uyacağız. Bilgisayarda ne yazıyor, ne yapıyor buna uyacağız. Mallarımızı, stoklarımızı bilgisayara yükleyeceğiz. Sattığımızın fişini keseceğiz. Dükkanda kalan malları bileceğiz. Esnaflarımız artık zamana ve teknolojiye ayak uyduracak. Bu zamanda sigortasız yaşanmıyor. Her şeye hazırlıklı olarak sigortalarını mutlaka ve mutlaka yaptırmalılar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 17:48
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107