banner129

Sözü aldık sıra icraatta

Alanya’nın ihtiyacı olan, yapılması halinde ilçeye büyük kazanımlar getirecek yatırımların bir çoğu için 2020-21 hedef gösterildi. Peki bu yatırımlar neler? Alanya Postası Gazetesi okurları için bu yatırımları derledi

Sözü aldık sıra icraatta

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Alanya'nın gelişimine katkı sağlayacak, tarımdan, turizme, sağlık ve ulaşımına kadar birçok konuda bekleyen yatırımlar için 2020-21 hedefi ortaya kondu. Ne zaman tamamlanacağı merakla beklenen yatırımları Alanya Postası Gazetesi mercek altına aldı. 
SULAMA SUYU SORUNU 2020'YE KALDI
Alanya'nın 2045 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacağı söylenen projenin 2.etabının tamamlanmaması bazı mahallelerde sorunlara neden olmuştu. Uzun yıllardır bitmesi beklenen DSİ'nin sulama projesinin 2.etabı için geçtiğimiz günlerde gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, DSİ Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun ve bölge müdür yardımcıları ile Kestel, Kargıcak, Demirtaş ve Mahmutlar mahallelerinin muhtarlarını bir araya getirmiş, doğu bölgesinin tarımsal sulama suyunun sorunun çözüleceğini belirtmişti.
SIRADA KALP VE ONKOLOJİ MERKEZİ VAR
Alanya'nın sağlık turizmi açısından büyük önem arz eden bazı gelişmelerde bu yıl içerisinde yaşandı. ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılmadan önce hayali kurulan ve eski hastane binasına yapılması hedeflenen 'Onkoloji ve Kalp Merkezi' söylemleri, ödenek sıkıntının çözülmesinin ardından 2020 hedefleri arasına girdi. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Bütçe Daire Başkanlığı tarafından genel bütçeden tahsil edilen 4 milyon 500 bin TL'lik bütçe ödeneği ile ihtiyaç duyulan Onkoloji ve Kalp Merkezi 2020 yılında yapılacaklar listesinde.
ÇEVREYOLU'NDA BEKLEYİŞ SÜRECEK
2018 yılı Aralık ayına kadar tamamlanacağı açıklanan, Yeni Çevreyolu Projesi'nin 2. Etabı olan Oba-Kestel-Kargıcak yolunda durma noktasına gelen çalışmaların gündeme gelmesinin ardından,  AK Parti İlçe Bakanı Mustafa Toklu, projenin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflediklerini söyleyerek, tarih verdi. 
İHALE 2020'DE, TAMAMLAMA 2021'DE
Gazipaşa-Alanya Havalimanı için de bu yıl Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından genişletileceğinin müjdesi verildi. Her yıl turist sayısını katlayan havalimanı, potansiyelini geliştirdikçe yetersiz kalmaya başlamıştı. Bu sebeple genişletme çalışmasının yapılması ile prestijin daha fazla artacak, aynı zamanda uçuş kapasitesi de artmış olacak. Havalimanı ile ilgili Bakan Ersoy da Ulaştırma Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, Haziran 2020 yılına kadar Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın genel hizmet binasının kapasite artışı için ihale gerçekleşeceğini söyledi. 2021 yılına kadar kapasite iki katına çıkartılacak hale getirilecek.
ARITMALAR DA 2020'Yİ BEKLİYOR
Arıtma sorunları ise turizm ilçesi olan Alanya'nın en büyük problemleri arasında yer alıyor. Yıl içerisinde 1 milyon turist ağırlayan ilçenin mahallelerinde yaşanan koku sorunsalı için de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarih verdi. Böcek, 2020 yılı içinde Konaklı tesisinin tamamlanacağını, 2021'de Okurcalar Arıtma tesisinin hayata geçirileceğini söyledi. Aynı zamanda bakanlıkla gerçekleşecek protokol çerçevesinde Alanya Arıtma Tesisinin de hizmete gireceğini belirtti.
KEPÇE EKİM'DE VURULDU
Payallar Mahallesi'nde ilk kepçesi Ekim ayında vurulan Payallar Devlet Hastanesi içinde beklentiler 2020 yılı üzerine kuruldu. İlçenin ikinci devlet hastanesi olacak Payallar, batı mahallelerinin yıllardır kanayan yarası olan hastane sorununu tarihe karıştıracak. 
YURT UMUDU 
KYK Yurdunun yetersiz olması sebebiyle 5 bin öğrenci ALKÜ'de kayıtlarını dondurmuş ve ilçede yaşadıkları soruna çözüm bulamamıştı. Bu olayın yaşanmasının ardından ise girişimlerle çözümler üretilmeye başlandı. Sonuç olarak 17 Ekim'de ihalesi yapılan KYK yurduna bin kişilik daha ilave yapılması için çalışma başlatılmıştı. Henüz bu konuda net bir açıklama yapılmasa da öğrenciler için büyük ölçüde önem taşıyan konunun 2020 yılı içerisinde çözülmesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 20:05
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107