banner129

Teleferikte Türk indirimi

Alanya Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısında, teleferik ücretlerinin Türk müşterilere indirimli uygulanmasını tartıştı. Konuyla ilgili AK Partili grup sözcüsü Birer ve CHP’li grup sözcüsü Toktaş açıklamada bulundu

Teleferikte Türk indirimi
Haber Merkezi
İNDİRİMLİ ŞEKİLDE TELEFERİĞE BİNECEKLER
Alanya’da uzun süre tartışma konusu olan teleferik ücreti konusu Şubat ayı Meclis toplantısında tartışıldı. CHP’nin yazılı önerilmediği gerekçesi ile karşı çıktığı maddeyi AK Parti'li meclis üyesi Alper Birer değerlendirdi. Birer, "2012 yılında meclis toplantısında aldığımız kararda 20 kişi ve üstü gelenlere indirim vardı. Şimdi ise teleferik firmasının da talebiyle Türk müşterilerimize teleferiğe daha ucuz binme imkanı sağlama kararı aldık. Basına yüzde 50 olarak yansıdı fakat şuan ki tarife de bir ücret belirlenmedi.  Sadece 2012 yılında alınan meclis kararında ‘teleferik ücretlerinin şehir içi ulaşım dolmuş ücretindeki artış miktarına göre arttırılması’ kararı alınmıştı. 2014 yılı Aralık ayında yürürlüğe girmesiyle Alanya’nın ulaşımıyla ilgili ücret belirlemesi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Bizde Alanya Belediyesi'nin bunu belirlemesi açısından eski meclis kararının tadilini yaptık. Yani 2012 yılında almış olduğumuz meclis kararında bir maddeyi değiştirdik. 2019 yılından itibaren ücretleri Alanya Encümeni belirleyecek. Gelen Türk müşterilerimiz için indirimli bir kart basılması ve gişe konulması düşünülüyor. Bu sayede müşterilerimiz kartını alarak indirimli şekilde teleferiğe binecekler" dedi.
İNDİRİMDE SINIRLAMA YOK
İndirim önerisinde bulunan AK Parti'li meclis üyesi Birer, Alanya Postası Gazetesi’nin ‘İndirimde sayı sınırı olacak mı?’ sorusuna da yanıt verdi.  Birer, "Yabancı müşteriler ile ilgili 20 kişi ve üstü gruplarda sağlanacak olan indirim kaldırılacak. Bir sayı sınırlaması yok.  Geçen kararla alınan ve uygulanan şehit, gazi yakınlarına yaşlılara ve öğrencilere uygulanan yüzde 50 indirim uygulaması devam edecek" dedi.
YAZILI BELGE ŞARTIYLA KABUL ETTİK
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada CHP grup sözcüsü Erdoğan Toktaş ise, "Meclis toplantısında geçen konu basına yanlış aksetti. Şuan da yüzde 50 gibi bir indirim söz konusu değil. Gündem, daha önce teleferiği işleten firmayla bir protokol düzenlendi. Bu protokole göre belediye meclis kararı ve protokol kararına göre 20 kişi ve üzeri olan gruplarda yüzde 50 indirim uygulanacağı ön görülmüştür. Alınan diğer bir kararla ise Belediye Encümeni’nin teleferik ücretinde yüzde 20 artış veya indirim yapma hakkı var denmiştir. MHP grubu daha önceki toplantıda bu 2 maddeyi kaldırmak istiyordu. CHP olarak bizim oradaki itirazımız şuydu. Daha önce yapılmış olan sözleşmeyi biz burada meclis kararıyla iptal ediyoruz. İşletmeci firma dava açarsa belediye sıkıntıya girer bu sebeple işletici firmadan bu yönde yazılı belge alalım.  Bu meclis kararını bu yazılı belgeden sonra verelim aksi halde hukuka aykırı olur. Özetle burada teleferik ücretinin yüzde 50’ye indiğine dair ya da ineceğine dair bir karar yok.  Teleferik ücretinin Alanya Belediye Encümeni  belirlenmesi, bedeli  de  teleferik işletmecisinin kabul etmesine dair karar alındı" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 09:50
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107