banner84

Teminat mektubu yerine kefalet sigortası

ALTSO 18. Komite Meslis Üyesi ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Durgun, Türkiye’de ilk kez hizmete sunulan 'Kefalet Sigortası' ile ilgili bilgiler aktardı

Teminat mektubu yerine kefalet sigortası
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 18. Komite Meslis Üyesi ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Mustafa Durgun, yeni yıl ile birlikte sigorta sektörüyle ilgili değişikliklerinde yürürlüğe girmeye başladığını söyleyerek, 1 Ocak 2019 itibariyle teminat mektubu yerine geçen kefalet sigortası ile ilgili bilgiler aktardı. Durgun, "5 Aralık 2017 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve 4734 Sayılı kamu İhale Kanunda yapılan değişiklikle firmaların ihalelere katılırken banka teminat mektubu yerine kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerini sunmalarına imkan tanınmış ve ihalelerde teminat mektubu olarak Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri tarafından kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerinin de verilebileceği düzenlenmiştir. Bu kapsamda Sigorta şirketleri Türkiye’de ilk defa Kamu ihalelerinde kullanılmak üzere kefalet senetlerini düzenlemeye başladı.
'EK KAPASİTE OLUŞTURDU'
Firmalar açısından kredi limitlerinin daha da önem kazandığı bu günlerde yerli bir sigorta şirketinin pazara sunduğu Kefalet Sigortası ve ona bağlı Kefalet Senetleri özel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında yeni ve ek bir kapasite oluşturmuştur. Bu şekilde, bankalarca hali hazırda teminat ihtiyacı için kullandırılan kredi limitlerinin reel sektör tarafından başka alanlarda kullanımının önü açılmış ve teminat ihtiyaçlarının karşılanması için alternatif ürün sağlanmıştır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 14:47
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107