banner84

'Tüccarlar kaldırılmalı'

Yeni hal yasasını Alanya Postası'na değerlendiren Alanya Halciler Derneği Başkanı Kaya ve ALTSO 2. Meslek Komite Grup Başkanı Karagöz, hal piyasasının normal olduğunu ve aradaki tüccarların kaldırılması gerektiğini belirtti

'Tüccarlar kaldırılmalı'
Mevlüt UYGUR
Son zamanlarda gündemde olan yeni hal yasası çalışmalarında enflasyonla topyekün mücadele programı kapsamında, meyve ve sebzede üreticinden marketlere geliş fiyatlarındaki farkın giderek artması üzerine çalışmalar başlatıldı. Yeni hal yasasıyla birlikte komisyonculuğun kaldırılacağı öngörülüyor. Yasayla birlikte üreticiden tüketiciye gelen meyve ve sebzenin daha uygun bir hal alması hesaplanıyor. Yeni hal yasası hakkında Alanya Postası'na açıklamalarda bulunan Alanya Halciler Derneği Başkanı Adem Kaya, yeni yasayla ilgili henüz kendisine bir bilgi gelmediğini belirtti.
'HAVALAR DÜZELİNCE FİYATLAR DÜZELECEK'
Son zamanlarda hava şartlarıyla birlikte sebze ve meyve fiyatlarının artmasından dolayı hal yasasının tekrar gündeme geldiğini belirten Kaya, "Hal yasında bir düzenleme yapılacağı söylendi ama ne gibi bir değişiklik yapılacağı bilinmiyor.  Halcilik olmadan üreticilerin ürünleri satılamaz.  Hal ne kadar üreticiye yakın olursa üretici de hallere o kadar yakın olur. Üreticin anası babası halcidir. Çünkü bir çuval bile ürünü olsa hale götürebiliyor. Hallerde fiyatlar yüksek değil, hallerdeki sonraki tüccarların ve manav, market gibi yerlere denetim yapılması gerekir. Bir de şuanda Türkiye'de ürün yetersiz. Arz ve talepten dolayı fiyatlar bu kadar yükseldi. Çünkü son  zamanlarda havalar hep yayğışlı oldu, ürünler güneş yüzü görmedi.  Örtü altı ürünleri güneş görmeden olgunlaşmaz. Haftada iki kez toplanan bir mal 20 günde bir toplanıyor. Akdeniz Bölgesi'nden İstanbul, Ankara gibi büyük illere giden ürünler 80 bin ton ise bugünkü hava şartında 20 bin ton. Bu 20 bin ton Türkiye nüfusuna yetmez. Fiyatlar bu nedenle artıyor. Olumsuz hava şartlarında maliyet yükseliyor, kömür ve elektrikli sistemle serasını ısıtanlar var bunların maliyeti çok yüksek. Hava şartları düzenlice bu örtü altıdaki ürünlerin maliyetleri de düşer, ürün de çoğalır ve fiyat normalleşir" dedi.
'TÜCCARLAR KALDIRILMALI'
Hallerin değil de aradaki tüccarların kaldırılması gerektiğini belirten Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) 2. Meslek Komite Grup Başkanı ve Karagöz Tarım ve Ticaret Sahibi Mehmet Karagöz, "Eskiden üretici malını haline indirirdi, buradan da İzmir, İstanbul Ankara gibi şehirdeki halciler alırdı. Ama şimdi olay farklılaştı, üretici Alanya haline satıyor, Alanya hali de İzmir, Ankara, İstanbul gibi herhangi bir şehire göndermez oldu. Antalya hali de böyle. Haller arasında tüccarlar var. Tüccarlarda anlaştığı tüccara gönderiyor, fiyat artıyor. Mallar üreticiden pazara ve markete gidinceye kadar 4-5 sefer değiştiriyor.  Her aracı 1 buçuk lira kar koysa üreticiden 4 liraya çıkan mal oraya 10 lira oluyor. Bunun için bu ürünler pahalı. Halin piyasası belli zaten. Bunun zabıtası var, hal müdürleri var denetim yapabililerler. Buradaki fiyatla, vatandaşın aldığı fiyatın arasındaki farka baksınlar.  Aradaki uçurum burada. Aracıların kaldırılması gerekir. Halciler malını göndereceği yerlere kendileri gönderse bu iş çözülür. Bu olmadı mı hal derneği adı altında bir kooperatif kurulması lazım. Ama düzgün bir zihniyetli kooperatifin kurulması lazım. Bu kooperatifi de hal derneği ve belediyenin kontrolü altında olması lazım.  Bunlar basit. Kooperatif malı halden alacak malın gitmesi gerektiği yere gidecek. Arada başka kişilerin olması gerekmiyor" diye konuştu.
'TEŞVİK DEĞİL MALİYET AZALTILMALI'
Çiftçilere teşvik verilmesi yerine maliyetlerinin azaltılması gerektiğini vurgulayan Karagöz, "Çiftçiye teşvik veriliyor, seralar yapılıyor. Ama sera yapılarak, teşvik verilerek fiyat ucuzlamaz, maliyet daha da yükselir. Bundan 5 yıl önce bir sera 13 bin lira  yapılıyordu ama şuanda bir sera yapmanın maliyeti 80 bin lira. Üreticiye teşvik verilmek yerine maliyetleri azaltılması gerekir. Çiftçi belgesi olan üreticilerin Mazot, kömür, gübre giderlerinin düşürülmesi gerekir. Üreticinin maliyetleri azalırsa hem üretici kazanır hem de tüketiciye ucuz mal gider" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 17:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER