banner84

Tüketici kredisi borçlularına müjde

Kredi kartı borçlarına 60 aylık yapılandırma kararından sonra, tüketici kredilerinde de aynı olanak sağlandı. Bankacılık mevzuatında yapılan değişiklikle, ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirilmesi Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir tarafından değerlendirildi. Demir, esnafın üzerinde ki yükün bir nebze ötelenecek olması ticarette de hareketlilik getireceğini söyledi.

Tüketici kredisi borçlularına müjde

Kredi kartı borçlarına 60 aylık yapılandırma kararından sonra, tüketici kredilerinde de aynı olanak sağlandı. Bankacılık mevzuatında yapılan değişiklikle, ihtiyaç kredisi borçlarına 60 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiren düzenleme resmi gazetede yayınlandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, “Devlet halkı için var. Devletimizde halkın esnafın sıkıntılı durumunu gördüğü için böyle bir karar aldı. Henüz bizlere bu yönde resmi bilgi gelmedi. Bu yönde sıkıntısı olan esnafımız vatandaşlarımız bu yapılandırma şansını kaçırmasın. Böyle bir fırsat bir daha gelmeyebilir 60 ay 5 yıla tekabül ediyor. Devletimize yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Düzenlemeye göre, maddenin yürürlük tarihinden önce ana para veya faiz ödemelerini geciktirenler yapılandırmadan yararlanabilecek.

Resmi Gazete'de yürürlüğe giren düzenlemeye göre; "Bu maddenin yürürlük tarihinden önce ana para ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir" maddesi eklendi. Yapılan düzenleme ile tüketici kredisi geri ödemesinde genellikle 36-48 ay olan vade sınırı artırıldı. Tüketici kredileri de yapılandırmanın ardından 60 aya çıkmış oldu.

Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'den dün itibarıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bugün itibarıyla bankalara giden kredi borçluları, yapılandırma için başvurabilecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107