banner129

Turiste kaçak sarma tütün

Sigara kaçakçılığına yönelik yaptırımlar sonrası sarma tütün kaçakçıları Antalya’yı sardı. Yerliye ayrı turiste ayrı tarife uygulayan tütün kaçakçıları dürüst esnafı da canından bezdirdi. Alanya ,Manavgat, Serik, Aksu ve Muratpaşa’da her köşe başını tutan kaçakçılar, seyyar tezgahlarını diledikleri dükkanın önüne kurar hale geldi

Turiste kaçak sarma tütün

-Özgür YILMAZ

Özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgeleri mesken tutan tütün kaçakçıları, seyyar tezgahlarını diledikleri yere kuruyor. Kimler tarafından nasıl üretildiği belli olmayan tütünleri vatandaşlara şeffaf ambalajlarda satan tütün kaçakçıları, turistlere de fahiş fiyattan satış yapıyor. ‘’Turkish tobacco’’ adıyla pazarlanan yasadışı satış; Alanya ,Manavgat, Serik, Aksu ve Muratpaşa’da da esnafı canından bezdiren kaçakçılar, kent huzurunu da olumsuz etkiliyor.

'SAYILARI ARTIYOR'

Konuyla ilgili endişelerini dile getiren Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp şöyle konuştu: “Kontrolsüz satılan tütünün içinde zararlı maddelerin bulunduğu tartışılıyor. İnsan sağlığıyla adeta alay eden sarma tütüncülerin sayısı sadece Antalya’da değil yurdun dört bir yanında gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de açık tütün satışı yapan dükkanların sayısı son üç yılda 3 katına çıktı. Sadece Antalya ilimizde 400 dükkanda kaçak sarma tütün satılmakta. Bu durum dürüst esnafı zor durumda bırakıyor.”

VERGİ KAYBI 10 MİLYAR

Yasadışı tütün ticareti nedeniyle yurt çapındaki yıllık vergi kaybının 10 milyar TL üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Konuyla ilgili gerçekleşen ‘’Duman’’ operasyonları caydırıcı olsa da operasyonların hemen ardından tütüncü noktalarının sayısı hızla artıyor. Bu konuda acil önlemler alınması gerekiyor.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107