banner84

Turizmciler tepkili

Turizm meslek okullarında 'alkollü içki ve kokteyl hazırlama' dersinin kaldırılmasının, sektörün uluslararası alanda rekabet şansını azaltacağı öne sürülüyor

Turizmciler tepkili
 Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda turizm meslek okullarında "alkollü içki ve kokteyl hazırlama" dersinin alınan kaldırılması yönündeki tavsiyenin yankıları sürüyor. Özellikle turizm camiasının büyük tepkilerine neden olan bu karara bir eleştiri, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler'den geldi. Dersin kaldırılmasının, turizm sektörünün doğasını aykırı olduğunu söyleyen Mehmet İşler, ayrıca turizm sektörüne gelecekte de birtakım yasaklamaların getirilmesinden dolayı endişe duyduğunun altını çizdi. İşler, şunları söyledi: "Eğer biz bu dersi öğrencilerimize okullarda vermezsek, teorik açıdan alt yapısı olmayan öğrencilerimiz, sahada sadece uygulamayla öğrenmeye çalışacak. Bu sefer de, daha tehlikeli, zararlı veya müşteriyi memnun edemeyen birtakım sonuçlar ortaya çıkacak. Bu durum da turizmin doğasına aykırı olacaktır. Gençlerimizin sadece kendi deneme ve yanılma yöntemleriyle yapmaya çalışacakları bu iş, ayrıca bu ürünlerin saklanması korunması veya nasıl kullanılacağının bilinmemesi, uluslararası rekabet alanında aleyhimize kullanılacak bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.
YANLIŞTAN DÖNELİM
Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Turizmi kendi ellerimizle budayarak, kendi yaratmış olduğu gücü, dinamik rekabet ve imkanlardan mahrum etmeyelim. Turizm sektörünün bu tip şeylerle karşı karşıya bırakılması konusunda çok hızlı kararlar alınmaması gerekir. Sektörün daha birçok önemli sorunu varken, problemlerimize yeni sorunlar eklemeyelim.
EN AZINDAN SEÇMELİ OLABİLİR
Bu ders seçmeli olarak öğrencinin tercihine bırakılabilir. Çünkü, biz turizmi dışarıdan gelecek talebe göre şekillendirmeliyiz. Çünkü döviz ve pazar dışarıdan geliyor. Turistin beklentisine göre bizim müfredatımızı ve derslerimizi yönlendirmemiz gerekiyor. Eğer bunu yapmazsak, dünyayla ilgili entegrasyon konusunda sorunlar yaşarız.
Biz, turizmi geliştirmek adına kararlar almalıyız. Çünkü, turizm bu ülkenin en önemli ekonomik ve istihdam kaynağıdır. 2023 Türkiye'si için turizmde 50 milyar dolar gelir hedeflerken alınan bu kararla nasıl bu hedefe ulaşacağız? Turizm sektörünün önünün açıldığı takdirde, 2023 hedeflerine 5 yıl içerisinde dahi ulaşabiliriz."
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107