banner84

Türkiye'de bir ilk Gazipaşa'da

Türkiye’nin ilk Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Gazipaşa’da törenle hizmete girdi. Kooperatif açılışına üreticilerin yanı sıra akademisyenlerde ilgi gösterdi.

Türkiye'de bir ilk Gazipaşa'da

-Özgür YILMAZ
Kurucu Başkanlığını Ali Yalçın’ın yaptığı Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi sayesinde Gazipaşa, Alanya ve Anamur ile birlikte tropikal ürünlerin merkezi olmak için ilk adımı attı. Açılışa üreticiler, tropikal meyve üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Gazipaşalı Prof Dr Hamide Gübbük,  Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Reyhan Öziyci, Gazipaşa Belediye Başkan Vekili Onur Demir ile Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen katıldı.
İLK HEDEF COĞRAFİ İŞARETLER
Antalya'da Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Ali Yalçın, Gazipaşa birçok tropikal meyvenin yetiştirildiği ilçede 12 Nisan'da kooperatifin kuruluşunun gerçekleştirildiğini belirtti. Yalçın ilk amaçlarının tropikal meyvelerin coğrafi işaretini alıp iharacata başlamak olduğunu söyledi. Yalçın, "22 üyemiz var. Kooperatifimizin amacında bulunduğumuz bölgede tropikal ve sup tropikal meyvelerin adaptasyon çalışmalarının yapılması. Türkiye'nin tropikal merkezi olmayı hedefliyoruz. İlk amacımız tropikal meyvelerin coğrafi işaretini almak. Kooperatifimiz üreticilerin bir araya gelmesi ve ürünlerin daha iyi tanıtılmasında ve yeni tropikal meyvelerin adaptasyonunu üniversitelerimizle birlikte çalışmalar yapacağız" dedi.  "Türkiye'yi enfes tropikal tatlarla buluşturmayı hedefliyoruz" ifadesini kullanan Yalçın, bunların üretimini artırarak Avrupa ve Rusya'ya da pazarlamak istediklerini dile getirdi.
TROPİKAL ÜRETİME DİKKAT ÇEKTİLER
Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Reyhan Öziyci, ilçede muz başta olmak üzere birçok tropikal meyvenin üretiminin yapıldığına dikkat çekti. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Hamide Gübbük ise, siyaseti bir kenara bırakılarak tarımın gelişmesi için kooperatifleşmenin önemine dikkat çekti. Konuşmaların ardından kurban kesilip dua okundu. Dua sonrası ise kooperatif binasının açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesimi esnasından Gazipaşa Belediye Başkan Vekili Onur Demir, hayırlı olması temennisinde bulundu.
AÇILIŞA ÖZEL DONDRURMA
Açılışa katılanlara ise ilçede yetiştirilen tropikal meyvelerin tanıtımı yapıldı.  Açılışa özel hazırlanan ejder meyvesi ve pasiflora dondurması katılımcılara ikram edildi. Açılış esnasında Sevilgen, Gübbük ve Öziyci ile avokado ve muz üreticiliği konusunda görüş alışverişinde bulunarak, işbirliği yapılması konusunda mutabakata varıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107