banner84

Ücretsiz izne maaş

Hükümet, corona virüs salgını ile mücadelede vatandaşın mağdur olmaması için aldığı önlemlere ve hayata geçirdiği uygulamalara her gün yenilerini ekliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara da maaş desteğinin İŞKUR aracılığıyla yapılacağını açıkladı. Virüs salgını sürecinde ücretsiz izne çıkanlara maaş desteği için kollar sıvandı. Maaş tespitinde SGK bildirimleri dikkate alınacak, işçi değil işveren başvuracak. 

Ücretsiz izne maaşKabine toplantısında alınan 'ücretsiz izne çıkanlara da maaş desteği' kararının ardından, Çalışma Bakanlığı çalışma başlattı. Bu hafta sonu tamamlanması beklenen ve ilk kez uygulanacak programda sürece ilişkin 10 adım şöyle:
10 ADIMDA YENİ SİSTEM
ÖDEME için yasal altyapı hızlı şekilde yapılacak.
SOSYAL yardımlardan yararlanılmış olması, ücretsiz izin sürecinde maaş alınmasına engel olmayacak
KISA çalışmaya başvurmayanlar ya da koşulları uymayanlar için de gelir kapısı açılmış olacak.
ÖDEMELER İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak.
BAŞVURULAR ve ödemeler İŞKUR üzerinden yapılacak.
TALEPLER işverenlerin SGK'ya yaptığı bildirimlerde ücretsiz fiili hizmet gün sayılarına bakılarak değerlendirilecek. İşveren Mart ayı için çalışan bildirimlerini 23 Nisan'a kadar yapabiliyor.
Bu tarihten itibaren çalışanların prim gün sayısı, ücretsiz izne ayrılıp ayrılmadığı görülebiliyor.
KISA çalışma ödeneği azami 3 ay. Ücretsiz izne maaş için de benzeri bir süre öngörülmesi beklenirken, gerekli belgeler de birkaç güne kadar netleşecek.
GEREKLİ belgelerin İŞKUR'a teslim edilmesinin ardından, uygunluk tespiti için iş teftiş grup başkanlıkları inceleme yapacak.
KISA çalışmaya bin 752 lira ile 4 bin 380 lira aralığında ödeme yapılıyor. Ücretsiz izinde de bir limit belirlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107