banner84

Üniversitenin yanında sanayi tartışması

20 yıl önce yer tercihi yapılan sanayi sitesinin bugün geldiği nokta memnuniyet yaratsa da tartışmayı beraberinde getirdi. Taş, "ALKÜ'nün karşısına yapılacak sanayi sitesi yaklaşık 20 senedir bekleniyor" diyerek yer tartışmasını anlamsız bulduğunu ifade etti.

Üniversitenin  yanında sanayi  tartışması
Haber Merkezi
Alanya’nın yıllardır tartışılan sorunu sanayi sitesinin merkezden taşınmasıyla ilgili önemli gelişmeler son dönemde yaşandı. Metal İşleri Odası Başkanı Kerim Taş, sanayi sitesinin 3 sene içinde taşınacağını söylerken, yaşanan süreci de Alanya Postası'na paylaştı. Taş, "2000 yılında bu  sanayi  için  kooperatif  üyeleri  tarafından yer satın alınarak kooperatif genel kurulu  yapılması kararı alındı. 2000 yılında sanayi sitesiyle ilgili sadece resmi ve tapu işlemleri yapıldı. Sanayinin inşaatına ise 1 sene önce başlandı. Bu sürecin bu kadar uzamasının sebebi ise eski kooperatif yönetiminden kaynaklı bir durumdu" dedi. Taş, bu zamana kadar 1 çivi bile çakılmayan sanayi sitesi alanında yeni kooperatif yönetimince hızlı bir süreç işletildiğini kaydetti.
'3 SENE İÇİNDE TAŞINMIŞ OLURUZ'
Sanayinin ne kadar sürede taşınacağını ve içinde hangi esnafların bulunacağı sorusu üzerine yaptığı açıklamada Taş, "Sanayinin şuanda temeli yapılıyor. Ortalama 2- 3 ay içinde temelin bitmesi bekleniyor.  Zemin yapıldıktan sonra yaklaşık 3 sene içinde tamamen sanayimiz oraya taşınmış olur. Sanayide mobilyacı, tamirci, kaportacı gibi küçük sanayi esnafı olacak" dedi.
'ALANYA’YA YAKIŞMIYOR'
Açıklamasının devamında Taş, "Bu sanayinin şimdiye kadar yapılması lazımdı. Alanya turistik bir şehir ve sanayinin çarşının göbeğinde kalması Alanya’ya yakışan bir durum değil" dedi. 
'NÜFUSUN ARTIŞI BİZİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ'
Resmi işlemlerin tamamlandığı yıllardan itibaren Alanya nüfusunun hızla artması ve şuan ki nüfusun 312 bin olması  gelecek için  olumsuzluk yaratır mı? sorusuna ise Taş şu yanıtı verdi; ‘’Yapılan sanayi bölgesinde şuan da hazine olarak 450 dönüm yer daha var şimdiki etapta kullanılacak yer dışında ilerleyen zamanlarda bu 450 dönümlük yer de kullanılabilir sanayi için büyük bir alanımız var yani nüfusun artışı  bizi  olumsuz  etkilemez.’’
'ÜNİVERSİTE YILLAR SONRA AÇILDI'
Taş, tartışmalı konu ‘Üniversite alanının önüne böyle bir sanayi  yapılması üniversite için sorun teşkil etmez  mi ?’ Sanayi bölgesinin yerinin değiştirilmesi söz konusu mudur?’ sorusuna yanıt verdi. Taş, "Bu sanayi sitesinin bakanlık tarafından onaylandığı dönemde üniversite yoktu. Şuan ki bulunan üniversite sanayinin yapılması kararından yıllar sonra açılmıştır. Bakanlığın onayı belliydi. Ayrıca bir zararı olduğunu düşünmüyorum ikisinin yolları farklı bakan tarafından onaylanmış bu yerin taşınması gibi bir konu söz konusu değil" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 23:25
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107