banner129

Ürün aynı, fiyat farklı

Havaların soğumasıyla sebze ve meyve fiyatları tırmanışa geçerken pazar ve zincir marketler arasındaki uçurum daha da büyüdü. Alanya Postası'na konuşan oda başkanları vatandaşları yerli esnaftan alışveriş yapmaya davet etti.

Ürün aynı, fiyat farklı
Mevlüt UYGUR
Yaz aylarında döviz kurundaki artışla birlikte ürünlerine zam yapan zincir marketler, döviz kurunun düşmesine aldırış etmeyerek ürünlerini zamlı fiyat tarifesinden satmaya devam ediyor. Kış aylarının gelmesiyle artan sebze ve meyve fiyatları ve marketlerin indirime yanaşmaması vatandaşın cebini yakıyor. Bazı ürünlerde fiyatlar ekim ayına göre iki hatta üç kat artmış durumda. Marketler ile pazar arasındaki uçurum hala yüksek. Büyük marketlerin pazarın kurulduğu günlerde rekabet edebilmek için sebze ve meyve fiyatlarında indirime gittiği haftanın diğer günlerinde ise fiyatları yukarı çektiği söyleniyor. Yükselen fiyatlardan vatandaş gibi pazarcılar da rahatsız. Çünkü vatandaşların artan fiyatlar nedeniyle daha az miktarda alışveriş yapması pazarcıların da satışlarını olumsuz etkiliyor.
'2 KAT FİYAT FARKI VAR'
Konuya ilişkin Alanya Postası'nın sorularını yanıtlayan Alanya Sabit Seyyar Pazarcılar, Manavcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Yiğit, "Bizim pazarımızdaki ürünlerimiz günlük taze ürünler. Pazarcılarda, pazarcıların kendi malları olsun, halden aldıkları ürünler olsun hepsi günlük satılan ürünler. Marketteki satılan ürünlerden daha tazedir. Pazardaki ürünlerimizin fiyatları marketlere göre daha uygun.  Pazar fiyatları ile market fiyatlarının arasında neredeyse 2 kat fiyat farkı var. Evet doğru son zamanlarda pazarda da fiyatlar biraz yüksek ama bu olumsuz hava koşullarından dolayı. Bu konuda biz pazarcıların da yapabileceği birşey yok. Bizde rahatsısız bu yüksek fiyatlardan.  Yine en ucuz meyve sebze ürünleri pazarlarda ve manavlarda satılıyor. Bizim pazarda 5 liraya satılan bir ürün markette 10 liraya satılıyor. Vatandaşlarımızın büyük marketleri değil de yerli pazar esnafı ve manav esnafını tercih etmesini istiyoruz. Pazarda biz vatandaşlarımızdan marketlerdeki gibi poşet ücreti almıyoruz. Hatta bazı elinde taşıdıkları malzemelerini de kendi poşetlerimizi katıyoruz" dedi.
'HALK PAZARI HER ZAMAN UCUZ'
Pazarda vatandaşlara her konuda yardımcı olduklarını ifade eden Yiğit,  "Mesela marketlerde 5 kuruşu dahi isterlerken, pazarda 12 liralık ürünü 10 liraya veriyoruz vatandaşımıza. Pazar ve manav esnafı büyük marketler gibi 1-2 lirayı aramaz.  Ayrıca büyük marketler her gün pahalı sattığı ürünlerini bizim pazar günlerimizde indirimli satıyorlar bize rekabet olsun diye. Ama halk pazarlarında fiyatlar her zaman ucuz. Marketler 5 liraya aldığı bir ürünü 10 liraya satarken biz 5 liralık ürünü 6-7 liraya satıyoruz. Sadece yüzde 15-20 oranında masraflarımızı karşılayabileceğimiz bir fiyat eklemesi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
'TEKELLEŞMEYE GİDİYORLAR'
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp ise, zincir marketlerin tekelleşmeye gittiğini söyledi. Tekelleşmedeki tehlikenin altını çizen Yenialp, "Bir insanın 8 bin tane mağazası varsa, herkes tekelleşmeye gider. Fiyatlarla istedikleri gibi oynar hale geldiler.  Zincir mağazalar ürünlerini direk birinci elden alıyorlar ama fiyatı kendileri belirliyorlar. Ama bizim hallerimizde fiyatlar belirlenirken, o bölgedeki 3-4 tane halin ortalaması alınıyor. Buradan da pazarcı arkadaşlarımız ve yerel marketlerimiz malını alıyor. Belli bir fiyat var. Kar marjımız belli, yüzde 20 oranında mal satıyoruz. Ama zincir marketler ise direkt üreticiden aldıkları halde bile fiyatları kendileri belirliyorlar ve vatandaşa fahiş fiyatlara satıyorlar. Bunun nedeni de bu zincir mağazalarda tekelleşmenin olmasından dolayı. Türkiye'de bir insanın 8 bin tane mağazasının olmasının sonuçlarına katlanmak zorundayız. Bunu Cumhurbaşkanımız da dillendirmeye başladı. Bunun ne kadar sakıncalı olduğunu görmeye başladık" dedi.
'ESNAF KENDİNİ DÜŞÜNMEZ HER ZAMAN HALKINI DÜŞÜNÜR'
Vatandaşların yerli esnafını tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Yenialp, "Dolar ve Euro bugün makul seviyelere düştü ama zincir marketler ürünlerinde herhangi bir indirime gitmedi. Döviz artarken sen fiyatını yukarı çekiyorsan, döviz düşünce de indirime gitmelisin. Ama bunlar tekelleşme olduğu için indirime gitmiyorlar. Vatandaşlarımız yerli esnafını tercih etmesi etmesi gerekiyor. Yerli esnafımıza sahip çıkmalıyız. Yerli esnafımız kendini düşünmez her zaman halkını düşünür" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 18:00
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107