banner84

Uymayana 18 bin TL ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ücretli poşet uygulamasının ardından geri kazanım payı alınacak ambalajları da netleştiriyor. Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp ise konuyu Alanya Posta TV'ye açıkladı

Uymayana 18 bin TL ceza

Özgür YILMAZ
Alanya Bakkal ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, geri kazanım payı alınacak ürünlere yönelik çalışmaları da hızlandırdığını duyurdu. Yenialp, poşette uygulanan zorunlu beyanname işleminin geri kazanıma yönelik çalışmalarda da yer alacağını ve aykırı hareket edenlere yönelik 18 bin lira ceza yazılacağına dikkat çekerek üyelerini yönelik poşet ve beyanname uyarısında bulundu.
30 HAZİRAN’DA DEVREYE GİRMESİ BEKLENİYOR
Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı'na göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, şeker kutusu, dergi poşeti, konserve kutuları, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak. Uygulamanın 30 Haziran'da devreye girmesi bekleniyor. Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107