banner129

Vatandaşın asgari ücret talebi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. Alanya halkı bir ailenin rahat geçinebilmesi için yeni belirlenecek olan asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerektiğini söyledi

Vatandaşın asgari ücret talebi
Mevlüt UYGUR
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak asgari ücret zam pazarlık görüşmeleri, doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiriyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyonun yeni rakamı belirlemesi için ise tarihler netleşmeye başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere 6 Aralık Perşembe günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. 
AÇLIK SINIRI 1.993.21 TL
Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.893,21 TL,  Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.166,81 TL,  Bir çalışanın sadece kendisinin yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2.312,86 TL olarak hesaplandı.  Alanya Postası Gazetesi olarak, vatandaşa asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini sorduk. Bin 600 TL ile bir ailenin geçinmesinin imkansız olduğunu belirten vatandaş asgari ücretin en az 2 bin TL olması gerektiğini vurgularken bir ailenin rahat geçinebilmesi için 2 bin 500 TL olması gerektiğini ifa ettiler.
'2 BİN TL BİLE YETMEZ'
Fahrettin  Hatip, "Bana göre asgari ücret 2 bin TL olması gerekiyor ki, o bile az. En azından 2 bin TL olması lazım. Ev kirası 800 lira, elektriği, suyu, pazarı var. Bunun yanında genel ihtiyaçlar var, çocuğu varsa da, onun masrafları, eğitim masrafı gibi bir sürü giderler var. Bu giderlere 2 bin TL yetmez. İnsanların geçinmesi zor yani. İnşallah hükümetimiz ailelerimizi, insanlarımızı sevindirecek bir zam yapar" dedi.
'KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMASINLAR'
Fevzi Deveci, "Bütün milletvekilleri, bakanlar asgari ücretle bir yıl yaşasınlar, başka bir ek gelir almadan. Geçinebilecekler mi bakalım. Ondan sonra biz vatandaşları anlarlar. Bana göre asgari ücret maaşı 2 bin 500 TL olmalı. Çünkü 2 binden bir aşağısında bir ailenin geçinebilmesi gerçekten çok zor. İnsanlar her şeyden tasarruf ederek yaşamaya çalışıyorlar. Etinden tırnağından tasarruf ederek bin 600 TL ile geçinmeye çalışıyorlar. Çocuklarına istedikleri şeyleri alamıyorlar. İnsanların rahat yaşayabilmeleri için asgari ücret en az 2 bin 500 TL olması gerekiyor. Bir de asgari ücrete yaptıkları zammın ardından yok elektriğine, suyuna, benzinine zam yapmasınlar. Yani kaşıkla verip kepçeyle geri almasınlar" diye konuştu.
'ASGARİ ÜCRET BİR AİLE ÜZERİNDEN HESAPLANSIN'
Harun Yalçın, "Vatandaşların geçinebilmesi için asgari ücretin 2 bin TL'nin üstünde olması lazım.  Çünkü asgari ücretin sadece tek kişi  olarak hesaplıyorlar. Bir aile üzerinden hesaplanması gerekiyor. Bence en kötü 2 bin TL olması gerekiyor.  Ben asgari ücretin bin 6 olmasını hiç doğru bulmuyorum, olması gereken 2 bin 500 TL.  Alanya gibi bir yerde de kira ücretleri 750 liradan aşağı değil. Aldığı bin 600 lirayla kira mı ödesin, fatura mı ödesin,çocuğuna mı baksın evine ekmek mi alsın? Zor yani. Ben asgari ücretin bir aile üzerinden hesaplanmısını istiyorum" dedi.
'2 BİN TL'DEN YUKARI OLMASI GEREKİYOR'
Niyazı Özdemir, "Bana  göre asgari ücretin 2 bin liradan aşağı olmaması gerekiyor. Çünkü kiralar yüksek, faturalar zamlı, evde aş yeniyor, Alanya gibi bir yerde geçinmek çok zor.  Bir de çocuk varsa, masraflar daha da artıyor, çocukların eğitim masrafları, kılık kıyafet ihtiyacı var. Asgari ücretin bana göre 2 binden yukarı  olması gerekiyor" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 18:21
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107