banner84

'Vergi ve beyan süreleri ertelensin'

ALSMO Başkanı Gökçeoğlu, vergi ve beyan sürelerinin ertelenerek iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istedi. 

'Vergi ve beyan süreleri ertelensin'

-Haber Merkezi
Koronavirüs nedeniyle çıkarılan ‘Ekonomik İstikrar Paketi’nin içerisinde yer alan vergisel tedbirleri eksik bulduklarını söyleyen Alanya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ALSMO) Başkanı Kerim Gökçeoğlu, “Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedilen bugünlerde tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hızlanması hem doğru değil hem de imkansız. Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmaması en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalı. Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altında. 
'HAKLI TALEPLERİMİZ DİKKATE ALINMALI'
Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Bu nedenle, mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV1-2, muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, Ba-Bs, GEKAP vb.) beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü, aylık prim ve hizmet belgelerinin ertelenmesini, e-Devlet beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini, vergi incelemelerinin ertelenmesini, bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz. Çok geç olmadan sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz. Çünkü asıl olan yaşam hakkıdır. Tabiki evde kal deniyor evet bizler ve çalışanlarımız evde kalsın ancak beyannamelerin süreleri uzatmadığı için  mecburen ofislere gidip beyanların yetiştirmek aynı zamanda işyerlerinden evrakları almak ya da müşteriler evrakları getirmek zorunda. Kaçınılmaz bir temas olmak zorunda kalıyor. Ayrıca sürekli dolaşım halinde olan fatura ve benzeri evraka dokunmak zorunda kalan meslektaş be personel risk altına girmekte. Taleplerimiz doğrultusunda makul uzatma süreleri verilirse daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107