banner84

Yabancıya konut satışı arttı

2019 yılının ilk çeyreğinde yabancıya konut satış oranları rekor kırdı. ALEMDER Basın Sözcüsü Ali Özsoy Rus ve Arap pazarının konut alımında yükseldiğini belirtirken, ALTİD Başkanı Burhan Sili ise, turizmin gidişatının emlak sektörünü doğrudan etkilediğini belirtti.

Yabancıya konut satışı arttı

Engin ANAK

Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Basın Sözcüsü olan ve uzun zamandır Alanya'da emlakçılık yapan Ali Özsoy, özellikle Mart ayında yüzde 50 arttığını söyledi. Özsoy, "Yabancıya konut satışına baktığımızda önceki yıllara göre daha iyi ilerlediğimiz söyleyebiliriz. Hatta Mart ayı verilerini ele alırsak yüzde 50'nin üzerinde bir artış var. Yerliye satışla kıyaslandığında ise yerli piyasada düşüş yaşıyoruz. Yabancılarda en çok Arap ülkeleri ön planda. Arap ülkeleri derken, İran, Irak, Suudi Arabistan, Afganistan, bayağı yükselmiş durumda. Bunlar dışında Rusya'ya da satışlarımız yükseldi" diye konuştu.

"TURİZM İTİCİ KUVVET"

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise turizmin iyi veya kötü gitmesinin satışlara etkisinin yüksek olduğunu dile getirdi. Sili, "Turizm, Alanya'da olmazsa olmaz itici bir faktör. Bunu daha önceki senelerde turizmin olumsuz sürdüğü senelerde gözlemledik. Yani konut satışlarında ciddi bir düşüş söz konusuydu. Ama ne zaman ki turizm toparlanmaya başladı, ülkede bir güven ortamı olduğu anlaşıldı o zaman yükseliş de başladı. Ayrıca coğrafi olarak zaten tartışılmaz güzelliklere sahibiz. Hükümet tarafından da sağlanan kolaylıklar ile birlikte konut satışına olan talebin arttığını gördük. Ama bunun tabii en önemli faktörü turizm.  Güven ortamında gerçekleşen bir turizm olduğunda, turistler tatile buraya geliyor. Alanya'nın hem kültürünü hem gastronomisini hem de doğal güzelliklerini yaşadıktan sonra, 'ben burada hayatımı idame ettirebilirim' kararını vermeleri ile konut satışlarına yansıyor" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107