banner84

"Yabancıyı görünce yerliyi unuttular"

Alanya'da son dönemde konut fiyatları zirveyi gördü. Bir anda artışın yaşandığı konut fiyatlarında yabancı alıcının etkisi büyük. Yurtdışı talebinin yoğun olması, yerliye yönelik yeterli konutun üretilmemesi, inşaat maliyetlerindeki artış konutların büyükşehirler ile Alanya'nın yarışır hale gelmesine neden oldu

"Yabancıyı görünce yerliyi unuttular"

Alanya'da konut fiyatları son 3 yıl içerisinde zirveyi gördü. Alanya'nın sürekli göç alan bir ilçe olması ve yabancıların konutlara olan talebi de fiyatlara olumsuz yansımanın nedeni oluyor. Aynı zamanda konut yapımında kullanılan maddelerdeki yükseliş de, konut üretimini düşürürek, taleplerin karşılanmasını zorluyor. Emlak sektörünün temsilcileri de Alanya'da konutlarda yaşanan değişimi Alanya Posta Medya'ya anlatarak, durdurulamayan fiyat artışını ve konutlardaki evrilmeye dikkat çekti. 

'ÜRETİM DÜŞTÜ'
Alanya Emlakçılar Derneği (ALEMDER) Başkanı Özgür Erbaş, "Konut fiyatlarında ki artışın birinci sebebi demir ve beton piyasasının artması. Yani üretim düştü. Müteahhitler yüksek krediden inşaat maliyetlerinden dolayı konut üretemiyorlar. Aynı zamanda burda talep çok. Bu bölgeye Türkiye’den Avrupa’dan Arap ülkelerinden sürekli bir talep var. 

TALEP ARTTIRIYOR
Türkiye’de bi kriz olsa da Avrupa’dan ve Arap ülkelerinden bi talep olduğu için burada ürün kalmıyor. Ürüne talep çok olunca da burada konutlarda sürekli bi fiyat artışı oluyor. Temel sebepler bunlar. Yani talep çok olunca fiyatta artıyor" dedi. 

MALİYETLER FİYATLARI VURDU
Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı, Gayrimenkul Danışmanı Ali Özsoy, "Fiyatlarda yaşanan artışın ilk nedeni inşaat maliyetlerinin artması. İnşaat maliyetlerinin artmasından dolayı müteahhitlerde ev fiyatlarına yansıttılar. Artık yeterince konut yok. İkinci nedense Ruslar’dan talep var" dedi. 

DAİRELER YABANCIYA ÖZEL
Arap Türk İş Adamları ve Yatırımcıları Derneği Akdeniz Bölge Temsilcisi Gayrimenkul uzmanı Durmuş Özgen de, Alanya'da konut yapımın yerli değil, yabancıya yönelik olduğuna dikkat çekti. Özgen, "Şu an zaten Alanya'da kiralık daire yok. 10 tane arasanız yerlinin oturabileceği daire bulamayız. Yabancıların kiraladığı daireler site içerisinde, haftalık, aylık kiralanan eşyalı daireler. Yerlilerin kiralamak istediği eşyasız daireleri ise üreten yok. Ancak Çıplaklı'nın yukarılarında, Oba'nın arka taraflarında belki birkaç tane vardır. Haricinde yerli için daire imal eden yok'' diye konuştu.

FİYATLAR FIRLADI
Kiraları arttıran faktörlere de vurgu yapan Özgen, "Yabancılar zaten eşyalı daireleri kiralıyor. Yerliler genelde boş daire kiralıyor. Dövize de bağlı. Pandemiden sonra ev fiyatları döviz artışına bağlı olarak iki, üç katına çıktı. Dolayısıyla ev sahibi adam da en azından 20-25 senede evini amorti etmesini istiyor. Kiraları arttıran şeylerde buraya 
olan aşırı göç ve yerlilerin oturacağı ekstra mutfaklı daireyi imal eden kimsenin olmaması da önemli bir etken. O yüzden fiyatlar bu şekilde fırlayıp gitti" diye konuştu. -Ayşe Yağmur MERCİMEK


 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107