banner84

Yağmur pazarı vurdu

Hal Derneği Başkanı Kaya, havaların güzel gitmesiyle birlikte pazarda meyve ve sebzelerin fiyatlarında düşüş yaşanacağının sinyallerini verdi.

Yağmur pazarı vurdu

 Figen YAYLA
Son aylarda pazarda meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan fiyat artışı vatandaşın belini büktü. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı manavlardan ziyade pazarları tercih eden halk, pazarın pahalılığından dolayı uzun zamandır sıkıntı çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda gıda fiyatlarındaki aşırı artışın önüne geçebilmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine büyükşehirler başta olmak üzere, üreticiden tüketiciye doğrudan gıda ürünü temini için oluşturulan tanzim satış noktaları kuruldu. Uzun süredir yüksek olan sebze ve meyve fiyatlarının son haftalarda düşüş yaşamasının ardından Alanya Postası Gazetesi olarak konuyla ilgili Alanya Hal Derneği Başkanı Adem Kaya ile görüşerek bilgi aldık. Fiyatların düşüşlerinde tanzim satışlarının mı, yoksa havaların iyi gidişatının mı ? etkili olduğunu sorduğumuz  Kaya, "Fiyatlarda ki düşüşte tanzim satışının yüzde 100 bir etkisi yok, varsa da suni bir etki. Tanzim satışı olmasa da her yıl bu mevsimlerde ürünler ucuzlamaya başlar. Nisan'ın ilk haftalarında şimdi 4-5 lira olan salatalık 1 liraya kadar düşebiliyor. Havalar ısınınca ürün çoğalır ve fiyatlar kendiliğinden düşer. Haziran ayında ise domates ,salatalık 40-50 kuruşa patlıcan 1 liraya düşebiliyor. Bu düşüş ne karaborsacılıktır, ne de halcilerin kendiliğinden fiyat koyma olasılığıdır. Bu arz ve talep dengesidir. Fiyat artışlarında halcilerle ilgili bir sıkıntı söz konusu değildir. Bizler burada yüzde 8 komisyon alıyoruz. Ürünü 1 liraya alıp 3 liraya satma gibi bir lüksümüz yok’’ dedi
'2 AYDA TOPLAM 9 GÜN GÜNEŞ AÇTI'
Fiyat artışının nedenlerini açıklayan Kaya, "Fiyat artışının nedeni iklim koşullarından kaynaklı. Meteoroloji kayıtlarından alınan bilgiye göre Aralık ayında hava 5 gün, ocak ayında ise 4 gün güneşliydi. Alanya 2 ayda toplam 9 gün güneş gördü. Bu 2 ayda ürün oluşmadı bu yükseklik ondan kaynaklı. Patlıcan Alanya’da 9 liraya çıktı. İstanbul’a varıncaya kadar 1 lirada maliyeti var toplam 10 yani bu ürünün  İstanbul halinde 11-12 liraya satılması doğaldır. Fakat şöyle bir şey var, büyük marketlerde bu ürünler 20-25 lira oldu. Bunun sebebi denetim boşluğundandır. Büyük marketler ve manavlar denetlenmelidir" diyerek denetim boşluğuna dikkat çekti.
'KONTROLLÜ VE BİLİNÇLİ BİR ÜRETİM YOK'
Kontrollü ve bilinçli üretimin önemine değinen Kaya, "Fiyat artışlarındaki diğer bir konu ise maalesef ülkemizde kontrollü ve bilinçli bir üretimin olmayışı. Örneğin patlıcanın bu sene 9-10 liraya çıkmasından dolayı Alanya'da üreticinin yüzde 80'i patlıcan ekiyor. Bu seferde patlıcan çok olduğu için fiyatı 2-3 liraya iniyor. Doğal olarak bu sefer diğer ürünlerin az olmasından dolayı bu ürünler pahalı oluyor. Bilinçli ve kontrollü bir ekim olmalı, bunu da devletimizin yapması lazım. Denetim olmadığı sürece bu dengesiz fiyat artışları oluşacaktır. Az olan ürüne arz, talep çok olacaktır. Yani Tanzim satışlarıyla bu fiyatların bir alakası yok. Devlet yetkilileri Tanzimin seçim sonuna kadar uygulanacağını söylüyor. Nisan ayı girdiğinde ürünler çoğalacağından fiyatlar azalacaktır’’  dedi.  Alanya Postası Gazetesinin Tanzim satışı Alanya’da uygulansa için nasıl bir etkisi olur ? sorusu üzerine Kaya, "Tanzim satışının bize hiçbir zararı olmaz keşke Türkiye’de her belediye yapsa.  Ürünü maliyetinin altında değil de maliyetinde sattığı sürece hiçbir üretici ve komisyoncu karşı olmaz buna’’ diyerek tanzim satışının Alanya’da uygulanmasının olumlu etki yaratabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107