banner84

Yatan yatırım

Devlet Su İşleri tarafından Alanya'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılamak üzere yaptığı içme suyu arıtma tesisi inşaatı, arıtma havuzlarının tamamlanmasına rağmen henüz hizmete giremedi. 

Yatan yatırım

Alanya Belediyesi’nin 2008’de üzümlü kaynağındaki ıslah çalışmasını tamamlaması ile merkezde ki içme suyu sorunu o denemde çözerken, artan nüfus ile birlikte bu kaynakta ihtiyacı karşılamaz hale gelmişti. Dönemin belediye başkanı Hasan Sipahioğlu’nun yatırımı olan Üzümlü projesinin ihtiyaca cevap veremez hale gelmesi sonrası DSİ tarafından yapılan ihale sonrası 2013’te Dim barajından alınacak suyun arıtılacağı tesisi inşaatının ihalesi yapılarak yatırıma başlandı. Alanya'nın içme suyu sorununu tamamen ortadan kaldırmak için yapılan tesiste arıtılacak yaklaşık 35 milyon metreküp su ile şehrin su ihtiyacı büyük oranda tamamlanmış olacak. 

TESİS TAMAM, TESLİM ALINMADI
Tesisin inşaatı DSİ tarafından yapılması rağmen, şehrin içme suyu hizmetini veren Antalya büyükşehir Belediyesi iştiraki ASAT ise henüz tesisi teslim almadığı için hem şehrin muhtelif noktaların içme suyu sorunu yaşanmaya devam ediyor hem de tesis atıl vaziyette bekliyor. İçme suyu için şuan üzümlü dışında birçok kaynaktan şehir şebekesi beslenirken, ilave kaynaklardan alınan suyun ev ve işyerlerine ulaşması için onlarca su motoru çalışması sebebiyle ciddi bir enerji kullanımı da söz konusu. 

2018'DE BİTECEK DENDİ
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi web sitesinde 20 Nisan 2018'de yapılan açıklamada, "Yapımına devam ettiğimiz ve Alanya’nın 2045 yılına kadar ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunu temin edecek projede sona yaklaştık. Yaklaşık 45 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ettiğimiz bu projeyi yıl içerisinde tamamlayarak Alanyalılara menba kalitesinde içme suyu temin edilecek" ifadesi yer almıştı. -Özgür YILMAZ

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107