banner165

Yerlinin muzu elinde kaldı

Zincir marketlerde 25 liraya satılan ithal muz fiyatları tüketicileri şoke etti. Sevilgen yerli muzun 4-5 liraya satıldığını fakat zincir marketlerde hep ithal muzlara yer vermelerinden dolayı ürünlerin ellerinde kaldığını söyledi. Şenli de zincir marketlerde dikkat çeken fiyat artışının ithal ürünlerdeki gümrük ve dolar kurundan kaynaklı olduğunu aktardı.

Yerlinin muzu elinde kaldı

( Özlem KAYGUSUZ)- Son günlerde fiyat artışlarında en çok dikkat çeken ürünlerden biri de zincir marketlerdeki ithal muz fiyatları oldu. İthal muzun kilosu 25 liradan alıcı bulurken, yerli muzlar ise halde 4-5 liraya satılıyor. Aradaki fiyat uçurumuna rağmen yerli muz üreticisinin malı zincir marketlerde daha çok yer verilen ithal muz satışlarından dolayı elinde kalıyor.
YERLİ MUZ EN UCUZ DÖNEMİNİ YAŞIYOR
Alanya Posta Medya’ya konu hakkında değerlendirmede bulunan Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, yerli muzun son 6-7 yıldır en ucuz dönemini yaşadığını belirtti. Sevilgen, ”Yerli muz şu an Alanya halinde en ucuz dönemini yaşıyor. Hatta son 6-7 yılın en ucuz dönemini yaşıyor. Halde şu an fiyatlar 4,5 ile 5,5 lira arasında. Ülkemizin belli başlı illerindeki marketlerde tüketiciler markete girip de ne görüyorsa onları almak zorunda kalıyorlar. Çünkü yerli muz oraya gitmezse tüketici önüne hangi muz gelirse onu alıyor. Zincir marketler özellikle hep ithal muz satıyorlar. Anladığım kadarıyla onlar da tedarikçi firmayla anlaşıyor. Tedarikçi firma ne veriyorsa onu satmak zorunda kalıyor. 20 lira, 25 lira, 30 lira rakamları korkunç rakamlar. Tüketicinin canı muz çektiyse almak zorunda kalıyor” diye konuştu
‘TÜKETİCİ DE ZOR DURUMDA’
Yetkililerin konu ile ilgilenmesi gerektiğini söyleyen Sevilgen, “ Yetkililerin bu konuya biraz eğilmesi lazım. Biz burada 4-5 liraya muz satacağız diye uğraşırken, orada 25 liraya almak zorunda kalan tüketiciler de zor durumda.  Çünkü, zaten her şeyin girdi maliyetleri yükseldi.  Her şeye zam geldi ve yüzde 150 zam geldi. Canı muz çeken adam neden 7-8 liraya almak varken 25-30 liraya almak zorunda kalıyor. Çok şaşırtıcı” dedi.
‘ELİMİZDEKİ MESLEĞİ ALDILAR’
Haldeki yerli muz fiyatlarının 4-5 lira olma nedenlerinden birinin de aşırı üretim olduğunu dile getiren Sevilgen, “ Bu üretimin tamamını çiftçiler yapmıyor. Devlet sağ olsun 2010 yılından beri bir destek politikasına gidildi. Özellikle muz üretiminde eksik üretimimizden dolayı destek oldu. Ama çiftçi destekleme kredisi adı altında çiftçilikle alakası olmayan kişiler çiftçiliğe başladı. Bizim elimizdeki mesleği aldılar. Yazık değil i? Muzun maliyeti 6 lira. Satışımız4,5 lira. Ne olacak? Burada sadece mağdur olan üretici değil. Dışarıdan gelen bütün ürünler 2-3 kat fazlasıyla tüketiciye yansıyacaktır ” açıklamasında bulundu.
KUR MUZU DA VURDU
Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mustafa Şenli de son zamanlarda zincir marketlerde dikkat çeken artışta dolar kuru ve gümrük etkisi olduğunu ve ilerleyen dönemlerde düzeleceğini belirtti.Şenli, “Zincir marketlerde dolar kurundan dolayı hemen hemen 22 lira ile 25 lira bandı arasında bir satış görülüyor.  Yerli muz da raflarda yerini alıyor. İthal muzdaki uygulanan fiyatın yüksekliğin nedeni tamamı ile uygulanan gümrük ve dolar kuru ile alakalı" dedi. 
YERLİ MUZDA ÜRETİM FAZLASI VAR
Ülkemize çok yüksek miktarda ithal muz girişi olmadığını aktaran Şenli, "Bizim muzumuzu etkileyecek derecede duyduğum ya da aldığımız bir bilgi yok. Ama şu dönemde bizim üretimimizin birazcık yüksek olması özellikle Gazipaşa, Anamur, Alanya ve Manavgat’ı baz aldığımızda üretimde bir miktar fazlamız var. Ama bir miktar üretim fazlalığı var demek muz ihtiyacının tam karşılandığı anlamına gelmiyor. Buradaki fazlalık satışların daha çok zincir marketler üzerinden yapılması ve zincir marketlerin fiyat politikası üzerinden bu şekilde fiyatlandırılmasından dolayı yaşadığımız bir sıkıntı. Siz bugün İstanbul’a ürün gönderseniz bile zincir marketlerin satış fiyat politikalarından dolayı kimse yüksek fiyat verip de muzu satın almıyor" dedi. Önümüzdeki ayın başından itibaren piyasadaki muzun azalması ile birlikte fiyatların eski halini alacağını söyleyen Şenli, “ u gördüğümüz kadarıyla geçici bir süreç. Önümüzdeki ayın başından itibaren fiyatlar tatmin edici düzeye gelecektir” ifadelerini kullandı.
BEKLENİLEN ETKİ YERLİDE OLMADI
Şenli, ithal muzdaki fiyat artışının dolaylı olarak yerli muzdaki satış fiyatına da yansıması gerektiğini belirtirken, beklenilenin olmadığını söyledi.Şenli, “Zincir marketlerin uygulamış oldukları fiyat politikası ister istemez bu beklentimizi bir ölçüde düşürdü. Yerli ürünlere fiyat konusunda  fazla bir yansımasını göremedik. Çünkü, artık pazarlamanın çoğu zincir marketler üzerinden yapılıyor. Zincir marketler de kendi fiyat politikalarına göre fiyat belirleyip muzu aldıkları için yerliye yansımıyor. Bu da piyasadaki arzın da etkisinden kaynaklı” dedi.
MUZ ÜRETİCİLERİNİN DÜŞTÜKLERİ HATALAR
Şenli, muz üreticilerine uyarılarda bulunarak üreticinin fiyat beklentisi içinde ellerindeki ürünleri bekletmemeleri gerektiğini söyledi. Şenli, ”Vatandaşlar ürüne sahip çıkmalı. Fiyatlarını araştırarak, iyi bir şekilde değerlendirerek pazarlama yapmalı. Bir de fiyat beklentisi ile eldeki ürünleri bekletmemeli.  Bu bir şey kazandırmıyor. Hasat dönemlerine dikkat ederek hasadı gelmiş ürünlerin pazara sunulması, bizim muzun raftaki ömrünü de uzatacaktır. Aynı zamanda ileriye dönük daha iyi kazançlar elde etmemizi de sağlayacaktır. Çiftçinin o yüzden hasadı gelen muzu bekletmeden pazara sunması ve pazardaki ileriye dönük fiyat yükselişlerindeki yığılmalarda fiyatların geri gelmesini önleyecektir. Hasadı gelen muz kesilip, pazara sunulmalı. Pazarda bu sürekliliği sağlayabilirsek fiyat istikrarını daha iyi korumuş olacağız” uyarısında bulundu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169