banner84

Zamanında yaptırmayan yandı

Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan TAPDK belgesi süre uzatma işlemleri başladı. TAPDK belgesi süre uzatma ve yeni başvuru işlemlerinde yapılan bazı yeni uygulamalar da bu yıl yürülüğe girdi

Zamanında yaptırmayan yandı
Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14’üncü maddesi doğrultusunda, 2018 yılı ve öncesinde düzenlenen ve 31/12/2018 tarihi itibarıyla geçerliliğini koruyan satış belgeleri için başvuruların 2 Ocak tarihinde başladığını ve en son olarak 1 Nisan tarihine kadar 2019 yılı süre uzatım işlemi yapılması gerektiğini ifade etti. Rüzgar, 2019 yılı TAPDK süre uzatım işlemleri sırasında tütün mamulleri satan market, büfe ve süper market işletme sahiplerinin veya yetkililerinin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gelerek, 18 yaşından küçüklere yasak olan tütün mamulleri satışı yapmayacaklarına dair taahhütname imzalamaları gerektiğini de söyledi. İlçe Müdürü Rüzgar, bu işlemleri zamanında yaptırmayan işletmeler hakkında ayrıca yasal işlem yapılacağını açıkladı.
'MAĞDUR OLMAYIN'
İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar işletmelerin mağdur olmaması için süre uzatma işlemlerinin zamanında yaptırmaları gerektiğini önemle belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Süre uzatım işlemi ve yeni belge başvuruları, İlçemizde Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kabul edilecektir. Süre uzatım işlemi esnasında TAPDK logolu mevcut satış belgeleri, Bakanlığımız logolu satış belgeleri ile değiştirilecektir. Süre uzatım işlemini aşağıda yer alan açıklamalara uygun olarak gerçekleştirmeyen satıcıların belgeleri Kurum hesabına işlem bedelini yatırmış olsalar dahi geçerliliğini yitirecektir.
1 NİSAN SON
Satış belgeleri için 01 Nisan 2019 Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar süre uzatım işlemi yapılmadığı takdirde, anılan tarihten sonra ürün (tütün mamulü, alkol ve alkollü içki) satın alınması mümkün olmayacak ve satıcıların stoklarında bulunan ürünleri Nisan ayı sonuna kadar tasfiye etmeleri zorunlu olacaktır. Nisan ayının sona ermesini müteakip ürün satışına devam edildiğinin tespiti halinde, 4733 sayılı Kanunun 8'inci maddesi beşinci fıkrasının ilgili bentleri gereğince idari para cezası yaptırımı uygulanacak ve aynı maddenin dokuzuncu fıkrası kapsamında, satışa sunulan ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirilecektir.
YENİDEN BAŞVURULACAK
Faaliyetine devam etmesine rağmen süre uzatım işlemi yapmaması nedeniyle satış belgesi geçerliliğini yitirecek olan satıcıların (alkollü içki satıcıları için uygulanan mesafe şartı dahil) güncel mevzuat hükümlerine uygun olarak yeniden satış belgesi başvurusunda bulunması gerekecektir.
UZATIM ZORUNLU
Satış belgesi sahibi satıcılar, süre uzatım işlemleri esnasında işyeri açma ve çalışma ruhsatı veya izin belgesi ile mevcut satış belgesinin asıl suretini ve işlem bedelini ödediklerine dair dekontu, İlçe Müdürlüğümüze ibraz etmek ve süre uzatım işlemini yaptırmak zorundadırlar."
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 12:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER