banner84

Elimi sallasam Yücel'in projesi

2014 yılından bu yana Alanya Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın adayı olan Adem Murat Yücel'in Alanya'ya kazandırdığı projeleri görmemek için ya kör ya da haset olmak gerekiyor bana göre. Alanya'nın birçok noktasında 'Burayı kim yaptırdı?' dediğimiz zaman 'Yücel'in projesi' sözünü duymanız mümkün. Yaşadığım şehrin hem dışarıdan, hem de kendi gözümden geliştiğini görmek ne kadar mutlu etse de, yerel seçimlere doğru, daha iyisini yapabilecek kim? sorusu da herkes gibi benim de aklımda.

Peki adayların projeleri neler? Neden, kimi seçmeliyim? Bu yazımda öncelikli olarak iki ittifak adayını, daha sonra da diğer adaylarımızın projelerini ortaya koyup, değerlendireceğim. Önce ittifak adaylarının projelerine bakalım. Cumhur İttifakı adayı Yücel ve Millet İttifakı adayı Abdullah Sönmez'in kitapçıklarını önüme koyarak, okudum, taradım, hayretler içerisinde bir daha baktım. Birbirine olan benzerlikleri içerisinde kayboldum.

Yenilikçi ruh sınıfta kalmış. Sönmez'in dikkat çeken Kent Merkezi, sahil düzenlemesi, Otogar, Cuma Pazarı, Kültür Merkezi, okul bahçelerine düzenlemeler ve Engelsiz Yaşam akademisi projeleri Yücel'in projeleri ile benzeşiyor. Düşüncem o ki Sönmez, 5 yıllık belediye başkanının karşısına daha güçlü projelerle çıkması gerekirdi. Yücel'in hizmetleri 5 yıldır ortada ve görülür durumda iken, Sönmez'in projelerine baktığımda içimden 'elimi sallasam Yücel'in projesi' demek geçiyor. Darılmak gücenmek yok ama… Elbette ki projelerin içeriklerinde farklılıklar var, ancak Sönmez'in daha iddialı bir giriş yapmasını bekliyordum.

Seçim öncesi Yücel'in ortaya koyduğu projelerin üstüne Sönmez'in, şehre yepyeni bir kimlik kazandıracak özverili bir çalışmanın mevcut olmadığı gözler önüne serildi. Büyükşehir adayı Muhittin Böcek'in her alanda üreticiye ve tüketiciye gösterdiği desteği Sönmez'in projelerinde de görmek isterken, aynı çalışmayı proje kitapçığında bulamadım. Sönmez keşke daha yenilikçi projelerle karşımıza çıkmış olsaydı. Saha çalışmalarındaki gecikmelerini de buna bağlasaydık. Ama kime niyet kime kısmet.

Yiğidi öldür hakkını da yeme demişler tabi. Sönmez'in 2 projesi konusunda ise takdire şayan çalışmaları yer alıyor kitapçık içerisinde. 1'i Olimpik Spor Tesisi, 2'ncisi ise sürekli tartışmalara neden olan DEMAŞ. DEMAŞ bilindiği üzere bir türlü değerlendirilemeyip, Alanya'nın en dikkat çekici noktasında bulunuyor. Sönmez diyor ki 'Ben burayı referandum ile sizin oyunuza bırakacağım, siz ne derseniz o işlevde olacak' kesinlikle güzel hareket. Demokraside nokta atışı Sönmez'in burada başlamış. Olimpik Spor Tesisi ise projenin tasarımı ile büyülemiş durumda. Türk insanıyız ya nasıl yapar nasıl eder bilmeyiz ama bir proje fotoğrafına tav olduk diyebilirim.

2 ittifak adayı elinden geleni yapmaya çalışıyor. 2 taraf da hırslı ve azimli. Ancak proje noktasında Sönmez istenilen ve beklenen zirveye oturamadı diyebilirim. Bu durumda Yücel'in eli sağlam. Doğru bildiği yolda, sağlam ekiple, ihtiyacı dinlemiş ve yapmış. Bize kalan ise bu seçimi seyretmek.

YORUM EKLE

banner107