banner129

Alanya'da konutlara yüzde 80'lik darbe

Ülkemizde gerçekleşen yüksek enflasyon ve TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi her alanda olduğu gibi konut fiyatlarında etkili oldu. Konut fiyatlarının artmasının en büyük sebeplerinden biri ise inşaat yapı malzemelerindeki fiyatlarda yüzde 80 oranında artış yaşanması

Alanya'da konutlara yüzde 80'lik darbe

Alanya’nın ekonomisine katkı sağlayan sektörler arasından yer alan inşaat sektöründe ham madde krizi devam ediyor. Koronavirüsün getirdiği ekonomik koşulların üstesinden gelmeye çalışan müteahhitler şimdi de ürün tedarikinde yaşanan sorunlarla boğuşuyor. Pandemi döneminde ham madde üreticilerinin gözdesi, yerli piyasa yerine dış pazar olurken, bu durum yerli müteahhidi zor durumda bıraktı. İnşaat yapı malzemeleri üreticilerinin ihracata yönelmesi, iç pazarda ciddi fiyat artışlarına neden oldu. Geçen sene Mayıs ayına göre Yapı grubu ana malzemelerinde yüzde 80’in üzerinde bir artış söz konusu. Bu artışla birlikte konutların da değeri de yükselişe geçti. Müteahhit konutu yaparken zorlanırken, vatandaş da kiralık ve satılık konutu bütçesine göre bulmakta güçlük çekiyor. Malzemelerde yaşanan artış ise şu şekilde; 

ANA TAŞIYICI YAPI ANA MADDE MALZEMELERİ
İnşaat Demiri; birim fiyatı ton olarak geçen sene 2 bin 776 lira 28 kuruşken bu sene yüzde 124 artış oranıyla 6 bin 227 lira 97 kuruş.
C35 Hazır Beton; birim fiyatı metre küp olarak geçen sene 155 lirayken bu sene yüzde 64 artış oranıyla 330 lira.

KABA İNCE YAPI ANA MADDE MALZEMELERİ
Gazbeton, birim fiyatı metre küp olarak geçen sene 155 lirayken bu sene yüzde 77 artış oranıyla 275 lira.
Çimento, birim fiyatı ton olarak geçen sene 250 lirayken bu sene yüzde 42 artış oranıyla 355 lira.
Alçı, birim fiyatı ton olarak 310 lirayken bu sene yüzde 32 artış oranıyla 408 lira.
Saten Alçı, birim fiyatı ton olarak olarak geçen sene 390 lirayken bu sene yüzde 31 artış oranıyla 510 lira.
Memran 3 MM - 10 C, birim fiyatı top olarak geçen sene 80 lirayken bu sene yüzde 138 artış oranıyla 190 lira.

İNCE YAPI ANA MADDE MALZEMELERİ
PVC Ham Madde, birim fiyatı ton olarak geçen sene 5 bin 477 lira 10 kuruşken bu sene yüzde 207 artış oranıyla 16 bin 819 lira 93 kuruş.
Alüminyum Ham Madde, birim fiyatı ton olarak geçen sene 10 bin 108 lira 16 kuruşken bu sene yüzde 102 artış oranıyla 20 bin 417 lira 7 kuruş.
Beyaz Alçıpan, birim fiyatı metre kare olarak geçen sene 3 lira 98 kuruşken bu sene yüzde 83 artış oranıyla 7 lira 30 kuruş.
Yeşil Alçıpan, birim fiyatı metre kare olarak geçen sene 6 lira 25 kuruşken bu sene yüzde 57 artış oranıyla 9 lira 80 kuruş.

ELEKTRİK-MEKANİK TESİSAT ANA MADDE MALZEMELERİ
DKP Saç Levha, birim fiyatı ton olarak geçen sene 3 bin 662 lira 48 kuruşken bu sene yüzde 258 artış oranıyla 13 bin 114 lira 55 kuruş.
Bakır Ham Madde, birim fiyatı ton olarak geçen sene 36 bin 237 lira 8 kuruşken bu sene yüzde 130 artış oranıyla 83 bin 208 lira 71 kuruş.
Siyah Çelik Boru 1, birim fiyatı metrik ton olarak geçen sene 9 lira 17 kuruşken bu sene yüzde 175 artış oranıyla 25 lira 19 kuruş.

'KONUT FİYATLARINA YANSITILMIYOR BİLE'
Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker, konut fiyatlarında ki artışı Alanya Posta Medya’ya değerlendirdi. Malzeme tedarikinde yaşanan sıkıntının  ve malzeme fiyatlarında ciddi artışın konut fiyatlarını etkilediğini dile getiren Küçüker, “Şu an enflasyon rakamlarını çok sıhhatli bulmuyoruz. Şu an maliyetlerde ki gerçek artışın konut fiyatlarına çok yansıtılmadığını bile düşünüyorum. Bu fiyatlarda olan keyfi bir artış değil. Tabi ki müteahhitte dairesini satmak ister. Ne kadar uygun oluşturursa maliyeti o kadar çok kişiye satar tabii ki kimse zam yapmak istemez" dedi.

'TEDARİK SIKINTISI YAŞIYORUZ'
İnşaat malzemeleri konusunda tedarik sıkıntısı yaşadıklarına değinen Küçüker, "Keşke fiyatları düşürebilsek ama olmuyor. Malzemelerde ciddi artış var ve tedarikte de sıkıntı yaşıyoruz. Bunlarda konut fiyatlarına etki ediyor. Mesela şu an ahşap, cam, alüminyum, bu malzemelerindeki tedariğinde ciddi bir sıkıntı var. Yani parasını versek bile bazen malı alamıyoruz çünkü mal yok. Bizim mal aldığımız yerlerde ihracata çalışıyor ve yerli piyasaya daha az mal veriyor bu da bizi sıkıntıya sokuyor" diye konuştu. 

‘SADECE İNŞAAT MALİYETİ ETKİLİ DEĞİL'
Arsa maliyetlerinin de konut fiyatlarında belirleyici etken olduğuna değinen Küçüker, "Konut fiyatlarını belirleyen en önemli faktör arsa maliyeti ve yapım maliyeti ondan sonra da arz talep dengesi. Şu an Alanya’da arsa kısıtlı olduğu için sorun yaşanıyor. Neticede biz büyük ovaya sahip değiliz. Deniz var sonra arsa var daha sonra da dağ geliyor. Arsa fiyatları da arttığı için tabii ki fiyata etki ediyor yani sadece inşaat maliyeti fiyata etki etmiyor" dedi.

'YERLİYE, YABANCIYA SATARIM OLAYI YOK'
Konut yapımında yerli veya yabancı diye bir ayrım yapılmadığını da ifade eden Küçüker, "
Talebe göre projeler üretiliyor. Her bölgede bir kesimin talebi var ve ona göre talep oluşuyor, projeler üretiliyor. Hiçbir müteahhit demez ben bunu yerliye yaptım bunu yabancıya yaptım. 1+1’in de yerli ve yabancı müşterim var 2+1’in de 3+1’in de. Müteahhit çeşitlilik yapıyor 2+1 yapıyor 1+1’i yapıyor 3+1 yapıyor dubleks yapıyor. Yani hiç bir müteahhit ben bunu sadece yerliye satarım sadece yabancıya satarım demez. Bunu hiçbir müteahhit yapmaz” diye konuştu. -Alkın BİRİCİK

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 10:13
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107