banner165

Alanya'da yerli vatandaşa büyük handikap

Turizm tesislerinin yerini alan ve her geçen gün sayıları artan 1+1 daireler, yerli halkın önüne handikap olarak çıkıyor. Evlerin yabancıya yönelik yapılması nedeniyle fiyatlarda da oluşan yüksek maliyetle yerli vatandaş, işin içinden çıkamayacak hale giriyor

Alanya'da yerli vatandaşa büyük handikap

(Özlem KAYGUSUZ )- Alanya'da turizm tesislerinin yerini alan 1+1 daireler sadece turizmi değil, yerli halkı da etkiliyor. Yerleşim yerlerinin büyük bir çoğunluğunda yaşanan 1+1 çöplüğünün en olumsuz yansıması, Alanya'daki yerli halkın kiralık daire bulamamasına sebep oluyor. Özellikle, ailelerin 2+1 ve 3+1'leri tercih etmesi ancak yabancıların tercihlerine göre şekillenen konut yapımı, yerli halkı zor durumda bırakıyor. Yabancı turistlerin yüksek talebi konut bulunamayışının yanı sıra fiyatlarında artışına da sebep oluyor.
SEBEPLERİNİ SAYDI
Gayrimenkul Danışmanı Ali Özsoy ise pandemiyle birlikte sağlıklı tatil için kuralların konması , sosyal mesafe ve temasın az olması için büyük tesislerde konsept ve hizmet değişikliğine gidilerek daha rahat ve daha sağlıklı bir tatil için belirlenen kriterlere uygun değişikliklere gidildiğini ve bundan dolayı büyük ve geniş alana sahip tesisler daha çok tercih edildiğine vurgu yaptı. Özsoy, " Küçük ölçekli işletmelerin yerini genel olarak konutlar aldı. Bunların başlıca sebepleri arasında, maliyet artışları ve büyük tesislere oranla rekabet gücünün az olması, ayrıca konuta olan talep nedeniyle eskimiş tesislere masraf etmek yerine daha kazançlı olan konuta dönüştürülmesi etkenleri yer alıyor" dedi.
YERLİ HALK İÇİN HANDİKAP
Konut yapımında yabancıların taleplerine yönelik gidildiğini aktaran Özsoy, "Yeni konut imalatında genelde yabancıların çok tercih ettiği sosyal alanları ve çeşitli aktiviteleri olan stüdyo, 1+1 ve 2+1 küçük açık mutfaklı konutlar üretilmekte. Bu tip daireler tatil amaçlı veya yazlık olarak kullanmaya uygun olması, yerli halkın yaşam stiline uygun olmayışı, ayrıca aktivitelerin nedeniyle apartman aidatlarının yüksek olması, maliyet artışları nedeniyle normalde fiyatı yükselen konutlar. Sosyal tesis ve aktivitelerin de artı yönde fiyata yansıması nedeniyle tercih edilirken, yerli halkın karşısına handikap olarak çıkmakta" ifadelerini kullandı.
'YAŞAM STİLİNE UYGUN OLMALI'
Özsoy, yerli halkın anlayışına uygun yapıların imal edilmesi gerektiğine vrugu yaptığı konuşmasında, "Yerli halk için yaşam stiline ve kültürüne uygun geniş ve ferah, komşuluk ilişkilerini daha iyi yaşayabileceği, maliyeti az ama havuz sauna hamam gibi aktivitelerin olmazsa olmaz olmayacağı ama kaliteli yapılar imal edilirse daha çok tercih edilecektir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169