banner84

Alanya konut yuvası oluyor

Alanya'da pandemiyle birlikte konuta eğilim arttı. İlçede bulunan birçok yıkılan otelin yerini lüks siteler alırken, sektör temsilcileri inşaat ve emlak sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi

Alanya konut yuvası oluyor

Alanya'da pandemiyle birlikte sekteye uğrayan turizm, birçok otelin kapanmasına neden oldu. Turizmin durmasıyla birlikte yetersiz kalan oteller de yıkılarak, yerine lüks site yapımı başlanıyor. Özellikle Mahmutlar Mahallesi'nde başlayan dönüşüm, Oba, Tosmur, Cikcilli, Avsallar, Konaklı'da da yaşanmaya başladı. İnşaat ve emlak sektörü temsilcileri de yaşanan bu durumu değerlendirerek, arz ve talebe göre dönüşümün yaşandığını ifade etti.
'5 MAHALLE DE MAHMUTLAR'I TAKİP EDİYOR'
Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı emlak danışmanı Ali Özsoy, "Miladını doldurmuş küçük turistik tesislerin getirisi çok olmadığı için yenilemeye gitmiyorlar. Son iki dönemde de turizm çok iyi değil. Daha karlı olduğu için, konut talebi de olduğu için konut sektörüne geçtiler. Sadece Mahmutlar'da değil. Sahil bandı Oba, Tosmur, Cikcilli, Avsallar, Konaklı da dahil artışta. 
'KONUT İHTİYACI GİDEREK ARTIYOR'
Alanya bölgesi dışarıdan epey göç aldığı için bir konut yığılması olacağını kısa vadede düşünmüyorum.  Gelecekte de konut yığılması olacağını ön görmüyorum. Alanya'nın hem nüfusu gelişiyor hem de üniversitelerden dolayı, hem de dışarıdan çok göç aldığı için konut ihtiyacı günden güne artıyor. Alanya bölgesinde yabancıların da talepleri doğrultusunda iyi bir gösterge var. Konutlardaki artış genelde arz talebe göre yaşanıyor. Talep olmasaydı zaten kimse arz etmezdi. Genellikle yapılan konutlar durmuyor hemen satılıyor. Hatta inşaatken bile inşaat bitmeden çoğu satılmış oluyor" dedi.
DÖNÜŞÜMÜN NEDENİ ARZ TALEP
Alanya Müteahhitler Birliği (MUTBİR) Başkanı Mustafa Küçüker ise, "Arz-talepten dolayı bir değişim yaşanıyor. Gördüğümüz kadarı ile otelleri artık daha kompleks daha büyük tesisler tercih ediliyor. Otellerdeki talep bu yönde olunca da konut daha ön plana çıkıyor.  
KONUT AÇIĞI VAR
Konutta bir yığılma ihtimali olacağını düşünmüyoruz. Çünkü; ciddi şekilde aslında konut açığı var. Yani,Türkiye'deki barınma sorunu komple çözülmüş bir olay değil. Ayriyetten Alanyamız'da yazlık konut konsepti de var. Bunun için kısa vadede konutta yığılma beklemiyoruz. Tabii ki kentsel dönüşüm şehrin her bölgesinde devam ediyor. Çok önce imarlaşan yerlerde dönüşüm daha hızlı oluyor. Ama Alanya'nın çoğu bölgesinde kentsel dönüşüm devam ediyor" dedi. -Özlem KAYGUSUZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107