banner84

Antalya’da, konut ve ofis tercihleri

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMÜTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, Antalya’da konut ve ofis tercihlerinin değiştiğini söyledi

Antalya’da, konut ve ofis tercihleri
ANTMÜTDER Başkanı Deniz Karataş, yeni konut talebi ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla inşaat ve gayrimenkul sektörün büyüyeceğini kaydetti. İnşaat sektörünün büyümesiyle müteahhit sayısının arttığını ifade eden Karataş, "Ekonomide büyük ağırlığa sahip olan inşaat sektörünün bir an önce standardının ortaya konulması gerekiyor. Müteahhitlik tanımının da içinde yer alacağı ‘Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın çıkartılması şart. Her kişinin müteahhitlik işini yapamaması lazım" dedi.
"ANTALYA'NIN ÇEHRESİ ÖNÜMÜZDEKİ 10-15 YILLIK SÜREÇTE TAMAMEN DEĞİŞECEK"
Türkiye’de, artan konut ihtiyacına paralel olarak, Antalya’da da yoğun bir yapılaşma süreci yaşandığını belirten Deniz Karataş, "Son yıllarda ‘turizm, ticaret, tarım’ kimliğinden sıyrılıp, sanayi kenti haline gelen Antalya’da, konut ve ofis tercihleri değişti. Özellikle son 20 yıl içerisinde Antalya’nın çehresini değiştirecek büyük çaplı konut ve ofis projeleri hayata geçirildi. Kentin sanayi yatırımlarının da inşaata paralel olarak arttığını, yeni fabrikaların, yeni üretim tesislerinin yapılmakta olduğunu görmekteyiz. Antalya Organize Sanayi Bölgesinin, yeterli alan olmadığı için iş adamı ve sanayicilerin taleplerine cevap verememesi ve yeni bir organize sanayi bölgesinin zorunluluk haline gelmesi sebebiyle, Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının Korkuteli bölgesinde kurulması planlanan Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde son aşamaya gelindiğini takip ediyoruz. ‘Hafif sanayi’ diye tabir ettiğimiz, çevreyle dost, kirliliğin mümkün olmadığı bu tesislerde gıda üretimi ve mermer fabrikaları ve gıda fabrikaları yan yana çalışmaktadır. Kentsel dönüşüm ile şehrimiz yenileniyor. Kentsel dönüşümün daha da ivme kazanacağını ve Antalya’nın çehresinin önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte tamamen değişeceğini düşünüyorum. Çünkü lüks konut ve ofis anlamında henüz yolun başındayız" diye konuştu.
Türkiye ekonomisinin dinamosu olarak inşaat sektörünü gösteren Karataş, "2017 yılında hükümet yavaşlayan ekonomik büyümeyi hızlandırmak için öncelikle kamu yatırım ve inşaat harcamalarında artış hedefledi. Bu sebeple inşaat sektörünü 2017 yılında destekleyecek başta bankaların konut kredisi kampanyaları, konut kredi faiz oranlarının göreceli düşük kalmaya devam etmesi ve konutta KDV indiriminin uzatılması ile ilgili olarak düzenlemeler yapıldı. Sektörde artık belli standartların oluşturulması, markalı konutların artması ve sadece deneyime değil araştırmalara dayanan sağlıklı verilerin üretilmesi gerekiyor. Müteahhitlik sektörünün sağlıklı envanterinin çıkarılabilmesi gerekiyor. Yanlışları olan müteahhitlerin piyasadaki işi bilen ve düzgün iş yapan diğer müteahhitlerden ayrılması gerekiyor. Çevre ve şehircilik Bakanlığının yanı sıra üniversitelere de bu noktada çok iş düşüyor. Başarı buradan geçiyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2017, 16:29
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107