banner84

Artış durdurulamıyor

Alanya'da son bir yıl içerisinde konut fiyatlarında yüzde 49'luk oranda artış yaşandı. Vatandaş kiralarda zirveyi gören fiyatlardan yakınırken, yetkililer ise bu artışın sebeplerini Alanya Posta Medya'ya aktardı. Öte yandan Alanya'daki kiralık dairelerdeki fiyat artışlarının İstanbul ile yarıştığı da gözlemlendi

Artış durdurulamıyor

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

Pandemi sonrası birçok sektör durma noktasına gelirken, emlak ve inşaatta yükseliş sürdü. Özellikle son dönemde lüks yapıların çoğaldığı Alanya'da, kiralık ve satılık konut fiyatları da zirveyi gördü. Pandemide ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaş ise, konut fiyatlarındaki bu artıştan muzdarip. Son bir yılda yüzde 49'luk oranda artış yaşanan konut fiyatlarına yönelik vatandaş isyanını sosyal medya üzerinden paylaşarak, sıkıntısına çare arıyor.

iSTANBUL'DA AYNI ÖZELLİKTEKİ DAİRE FİYATLARI


VATANDAŞ İSYAN EDİYOR
Ilgın Erol isimli vatandaş, "Alanya'da kiralar İstanbul ile yarışıyor" derken, Dilek Tutkun, "Gerçekten herkes vicdansız olmuş. İnsanlar çalışmıyor her yer kapalı kiralar 1,500 TL'den başlıyor" dedi. Hanife Kılınç, "Bin 500 TL kira istiyorlar. Evin içi rezalet. Ne mutfak dolapları ne zemin döşemeleri ne de tuvalet. Her şeyi berbat ama yine de bin 500 TL" diyerek yaşanan duruma isyan etti. 
'YENİ KİRACI ALMAK İÇİN ÇIK DİYEN VAR'
Bir başka vatandaş Nilüfer Yeşilbaş ise, kiralık dairelere yönelik farklı bir iddia ortaya attı. Yeşilbaş, "Eski kiracıya çık diyorlar. Çünkü yenisine daha yüksek fiayat verecek. Böyle de rezillik yapanlar var. Adamın 50'den fazla dairesi var. Ama hala üç kuruş fazla alabilmek için depozito derdine düşüyor" dedi.
MALİYETLER YÜKSEK
Konutlardaki artışın sebebini Alanya Posta Medya'ya aktaran emlakçı ve Alanya Postası Gazetesi Köşe Yazarı Ali Özsoy, "Alanya'da tüm gayrimenkullerin fiyatlarında  hem konut, hemde arsa olarak önceki yıllara göre artış oldu. 
Ama konut fiyat artışın ana sebebi olarak arz ve talep dengesizliği yani ihtiyaca göre yetersiz konut üretimi. 
İnşaat maliyetlerindeki durdurulamayan malzeme fiyat artışları.
 Alanya olarak konuta imarlı alanların azlığı ve buna bağlı olarak arsa paylarının fiyatlarının yüksek olması.
 Bu yıl öğrenciler yok ama hem nüfus artışı olmakta hemde göç almaya devam ediyoruz" diye konuştu.
TALEPLER FİYATI ARTTIRDI
Alanya'da bazı mahallelerde taleplerin fazla olması sebebiyle de fiyat artışı yaşandığını ifade eden Özsoy, "Genel olarak Alanya'nın her yerinde fiyat artışı oldu ama en çok tercih edilen bölge olarak Oba, Cikcilli ve Mahmutlar ön planda olmasından dolayı buralarda da diğer bölgelere oranla talepden dolayı biraz daha fazla fiyat artışı oldu" dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107