banner129

Konut kredisinde faizler yine düştü!

Korona günlerinde birçok sektör sekteye uğrarken bu süreç konut kampanyalarını ise canlandırdı. Bir süre önce düşük kredi oranlarıyla gündemde olan konut satışlarında yeniden faiz oranları değişikliği yaşandı.

Konut kredisinde faizler yine düştü!

Haziran ayından itibaren kamu bankaları başta olmak üzere bankaların uyguladığı düşük faiz oranları konut ve inşaat sektörünü canlandırdı. Son yıllarda durgunlaşan inşaat sektörüne pandeminin de darbe vurması ile beraber sektörü canlandırmak için devlet desteği gündeme geldi. Kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası başta olmak üzere başlatılan kampanyalar özellikle ikinci el konut satışlarını kayda değer şekilde artırdı ve karlı hale getirdi. Dolayısıyla konut almak isteyenler bu fırsatı değerlendirmek için en uygun kampanyaları ve evleri araştırmaya başladı. Kamu bankalarının başlattığı kampanyada sıfır konut satın almak daha karlıydı. Ancak TÜİK istatistiklerine göre ikinci el konutların alımı sıfır konutların alımını neredeyse ikiye katladı.

Bankalar ne kadar faiz uyguluyor?

Kamu bankalarının öncülüğünde başlayan kampanya için ikinci hamle Emlak Konut GYO'nun "Hayallerini Erteleme Türkiye" kampanyasından geldi. Kampanya kapsamında özel sektör işbirliğiyle yapılan projelerde ödemeler 24 ay boyunca başlamayacak ve faiz oranı 0.79 olacaktı. Bankaların desteğiyle faiz oranı 0.69'a indirildi. 1 milyon liraya kadar olan konutlarda yüzde 0.69 faiz oranı uygulanacak ancak daha üst fiyatlar için oran 0.79'a çıkacak. Kampanya Emlak Konut GYO'nun toplamda 10 bin konutluk 26 projesi için kısa bir süre geçerli olacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2020, 15:41
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107