banner84

Tesettür otelleri çoğalıyor

Kendilerini "İslami otel", "tesettür oteli", "muhafazakar tatil" adları ile tanıtan tesislerin sayısı 2002'de 5'ti. Bu tesislerdeki yatak kapasitesi 40 bine yaklaştı. Bu otelllerin Alanya'daki sayısı ise dokuz oldu

Tesettür otelleri çoğalıyor

 Yapılan bir araştırmaya göre “İslami”, “Tesettür”, “Muhafazakar”, “Alternatif” adıyla satılan otellerin bölgelere göre dağılımında Yalova ve Alanya 9’ar tesis ile ilk sırada geliyor. 

HER BÖLGEDE VAR
Araştırmada daha önce belli bölgeler ile sınırlı olan nitelikteki otellerin son iki yıldır daha geniş alana yayılarak hemen her bölgede görüldüğü dikkat çekiyor.
Önceleri Antalya, Alanya, Aydın, Çeşme bölgelerinde görüler bu tesisler artık, İstanbul’un  yanında Balıkesir, Yalova, Düzce, Sakarya, Kocaeli gibi illerde da var.
TEZ KONUSU OLMUŞTU
Kendilerini bu sıfatlarla tanıtan oteller, turizm araştırmacıları, akademisyenleri ve profesyonellerin bir araya geldiği IV. Uluslararası Turizm Araştırmaları ve Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi"nde tez konusu olmuştu. Kongreye sunulan İslami Turizmin Gelişimi başlıklı bildiride AKP döneminde "İslami otel" sayısındaki artışa dikkat çekilerek konunun uluslararası alanda da "Helal Turizm" adı altında tartışıldığı belirtiliyordu.
Konu, Antalya Belek"te düzenlenen kongreye Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Bölümü"nden Mustafa Doğan"ın sunduğu Konaklama İşletmeleri Bağlamında İslami Turizmin Gelişimi başlıklı bildiride ele alınmıştı.
YILDIZ YERİNE HİLAL
Bu otellerin tür ve sınıfların göre dağılımında 4 veya 5 yıldızlı olanlar çoğunlukta, 3 yıldızlı tesis sayısı ise az. 
Ancak, son dönemde bu otellerde bakanlığın resmi sınıflandırması dışında yıldızın yerini hilal almaya başladı. Bu otellerin pazarlaması sırasında otel kaç yıldızlıysa yanına o kadar sayıda hilal konularak sınıfı belirleniyor.
Öte yandan bu alanda faaliyet gösteren otellerin bakanlığın verdiği işletme belgesi yanında “Helal turizm” sertifikası da almaya başladı.
YURTDIŞINDAN MÜŞTERİ GELİYOR
Bu otellerin müşterilerinin büyük çoğunluğunu yurtiçi pazar oluşturuyor. Son dönemde Almanya, Belçika, Danimarka, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinden de bu otellere gelen müşteriler oluyor.
FİYATLARI DAHA PAHALI
Bu arada kendilerini “İslami” “Tesettür” “Muhafazakar” “Alternatif” olarak tanıtan tesislerin bu özelliklerini öne çıkartarak klasik otellerden daha pahalı olduğu belirtiliyor. İslami oteller arasında en lükslerinden birisinin İpek-Koza grubunun Marmaris'teki Angel's Peninsula. Olduğu belirtiliyor. Bu otelde oda fiyatları bu dönemde 1000 TL'nin üzerinden başlayıp, havuzlu villalar için gecelik 5 bin TL'ye kadar çıkıyor. 
KENDİ SİSTEMLERİ VAR
Bu kapsamda faaliyet gösteren otellerin sayısındaki artışın online pazarına da yansıdığı ifade ediliyor. Buna örnek olarak da bu türden otellere  rezervasyon yapmak için ayrı kanallar oluştuğu, “helalbooking.com adıyla faaliyet gösteren web sitesinin de buna örnek olduğu belirtiliyor. 
Daha önce “İslami, helal, muhafazakar vb” gibi tanımlar kullanmayan bu tesisler artık doğrudan “Tesettür otelleri” “İslami oteller” adıyla satılıyor. Bu arada son dönemde artan uygulamaları ile öne çıkan erken rezervasyon ve kampanyalı sistemleri sözkonusu tesisler de kullanmaya başladı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157