banner84

Enflamasyonla savaşmak için 3 doğal içerik

Enflamasyon (iltihap), vücudun tahrişe, enfeksiyona ve yaralanmaya verdiği tepkidir. Kısa süreli enflamasyon vücudu korurken kronik enflamasyon, artritte olduğu gibi uzun süreli ağrı ve hasara neden olabilir.
Anti-enflamatuar ilaçlar ağrı ve kronik enflamasyonla mücadeleye yardımcı olur. Ancak bu ilaçlar herkes için güvenli değildir ve uzun süreli kullanımları yan etkilere neden olabilir. Bazı doğal takviyeler, her enflamasyon türü için işe yaramasa da enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Bu yazıda sizlere farklı nedenlere bağlı enflamasyon türlerine karşı en etkili anti-enflamatuar takviyelerden bahsedeceğim.
1. Omega-3 yağ asitleri
Morina gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri, en güçlü anti-enflamatuar takviyeler arasındadır. Bu takviyeler, vasküler enflamasyon (damar iltihabı) da olmak üzere çeşitli enflamatuar türleri ile mücadeleye yardımcı olabilir. Vasküler enflamasyon, kalp hastalığı ve kalp krizi için önemli bir risk faktörüdür.
Dejeneratif disk hastalığından muzdarip 250 kişiden oluşan bir çalışmada, katılımcıların% 59'u, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) yerine balık yağı kullandı ve balık yağı ilaç yerine geçen bir takviye olarak kullanılabildi.
Doğru dozaj, takviyenin gücüne göre değişebiliyor. Bazı ürünler hap şeklinde gelirken, diğer üreticiler omega-3'leri bir yağ olarak satıyorlar. Bu ürünleri kullanırken, insanlar daima ambalajın üzerindeki talimatlara uymalıdır.
Yalnız dikkat!
Birçok reçeteli anti-enflamatuar ilaç gibi, omega-3 yağ asitleri ve balık yağı da kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğu olan ve kan sulandırıcı olan kişiler bu takviyeyi kullanmamalıdır.
2. Kurkumin
Kurkumin zencefil ailesinde olan zerdeçal bitkisine ait bir aktif bileşendir. Hayvan çalışmaları, yara iyileşmesini hızlandırmak ve hatta kanser riskini azaltmak için iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.
2011'de yapılan bir çalışma da kurkumin obezite ile ilişkili metabolik koşullardan kaynaklanan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ayrıca kurkumin, birkaç enflamatuar yolu değiştirerek insülin direncini, hiperglisemiyi ve hiperlipidemiyi azaltır.
Tipik bir kurkumin dozu günde üç kez 400-600 miligramdır (mg). Düşük doz steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar (NSAID) ile kurkumin almak güvenli olsa da, daha yüksek
dozlar kanama riskini artırabilir. Kurkumin ayrıca kan inceltici kullananlarda ve kanama bozukluğu olanlarda kanama riskini de arttırır.
3. Çinko
Bazı araştırmalar çinkonun bağışıklık sistemini destekleyebilecek ve birkaç iltihap belirtisini azaltabilecek güçlü bir anti-enflamatuar olduğunu göstermektedir.
2014 tarihli bir makaleye göre, çinko yaşlı yetişkinlerde inflamasyonu ve oksidatif stresi azalttı. (Oksidatif stres; iltihaplanmayı tetikler ve kanser de dahil olmak üzere birçok riski artırabilir.). Çinko enfeksiyon oranını% 66 oranında düşürdü.
Çinko eksikliği olan kişilerin artrit olma olasılığı daha yüksektir ve bu da çinko eksikliği, iltihaplanma ve ağrı arasında bir bağlantı olduğunu gösterir.
Çinko takviyesi günlük dozu, erkekler için 11 mg ve kadınlar için 8 mg'dır. Günde 40 mg'dan fazla almak tehlikeli olabilir. Çinko; kalsiyum, diüretikler (idrar söktürücüler) ve bazı antibiyotiklerle etkileşime girebilir, bu yüzden insanlar bu takviyeyi denemeden önce bir sağlık kuruluşu ile konuşmalıdır.
 

YORUM EKLE

banner107