banner129

Esnaf biterse, saltanat biter

Ocak ayı dönemi işsizlik rakamları dün açıkladı. TÜİK'in iş gücü istatistiklerine göre işsizlik yüzde 14,7… Geçen yılın aynı döneminde 3,9 puanlık artış gerçekleşmiş. Genç işsizlik ise 6,8 puan artışla, yüzde 26,7.
Ülkemizde devam eden ağır ekonomik kriz, maalesef Alanya’mızda da kendini iyice hissettirmeye başladı. İnsanların işsiz kaldığı, umutlarını yittiği, esnafların bir bir kepenk kapattığı, icra dosyalarının rekor düzeyde arttığı güzel Alanya’mız maalesef sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Hal böyle iken esnafa verdiği kredilerin yüzde 163 artması ile övünen Oda ve Kooperatif başkanlarını hayretle izliyorum.   
Verdiğiniz esnaf kredilerinin yüzde 163 artmasını “Esnaf düze çıkıyor” diye yorumlayıp “eyyamcılık” yaparsanız, kötü gidişi görmezden gelmiş olursunuz. 
Çünkü “Borçlanarak düze çıkmayı,’ ‘Borcu kredi ile kapatmayı’ ekonomistler “uzun vadede iflasa giden yol” olarak adlandırıyorlar. Siz çok kredi vererek rahatlattığınız esnafa aslında iyilik değil, çok büyük bir kötülük yapıyorsunuz.
Tavsiyem, kendinizle yüzleşin. Vermiş olduğunuz kredilerin yüzde 163 oranında artması ile gurur yapacağınıza, üye esnaflarımız borçsuz hale nasıl gelebilir? buna kafa yorun. 
Marifet esnafın ekonomik sıkıntısını “Borcu borçla yeni kredi” verip geleceğini çalarak ödetmek değil, gelirlerini attırıp, çok çalışarak ödemesini sağlamaktır. Sizin en büyük göreviniz bu.
Esnaf biterse, herkesin saltanatı da biter…

YORUM EKLE

banner107