banner84

Ey Sosyal Medya Aleminin Ürkek Bireyleri

Nedir bu sosyal medya paylaşımlarından çektiğimiz.
       Adı üstünde sosyal medya. Kendimizi tanıtmak,sosyalleşmek, iletişim kurmak ve haberleşmek için teknolojinin bize sunmuş olduğu son dönemlerin en önemli nimetlerden birisi.  Tabii amacına uygun ve gerektiği gibi kullanabilirsek.
      Son bir haftadır ortalıkta dolaşan bıkkınlık veren uyarı amaçlı bir sosyal medya yazısı var. Bu yazıya dilekçemi desek, başvurumu desek bilemedim  
Aynen yazının özeti de şöyle; Benim paylaşımlarımın kullanılmasına izin vermiyorum. Eğer paylaşımlarımdan herhangi bir şey olursa veya başıma bir şey gelirse ben sorumlu değilim vs… Eee yaptığın paylaşımlardan kim sorumlu olacak.  Senin sosyal medya çılgınlığından 2005 yılından buyana parasına para katan elin Mark Zuckerberg’ mi sorumlu olacak.
      Bu yazılardan uyarı amaçlı paylaşım olarak en çok kullanılan bir yazılı metin var.  İstanbul 1. Noteri Selim Ateş adı altında yazılmış.  Birçok yerde de deli gibi paylaşılıyor. Çok ilginç bir şekilde, yazı hem İnandırıcı, hem de üslubuna uygun olarak yazılmış. 
      Bende ilk başta bu gerçek değildir, ama yinede ciddi bir kurum olan noterlik adı geçiyor, nasıl olur ? nasıl olmaz diyerek kuşkulara yer vermemek için üşenmedim. İstanbul Kadıköy 1. Noterliğini arayarak  bu konu hakkında bilgi almak istedim. Noterlik görevlisi; ‘’Beyefendi bu konuyla ilgili bizi zaman zaman arayanlar oluyor. Ama bu konuyla yada bu yazıyla bizim ilgimizde bilgimizde yoktur’’ dedi. 
Sizin anlayacağınız uyarı için kullanılan yazı metni bile sahte.
        Şimdi biz kime inanalım. Araştırıp incelemeden her şeye sazan gibi dalanlara mı?  Sonrada benim paylaşımlarımla ilgili benim başıma bir şey gelir diyenlere mi?             

       İki gün sonra Noter Bey çıkıp benim adımı kullanarak yayın yaptınız, aslı astarı olmayan bir yazıyı benim adımı kullanarak paylaşım yaptınız diyerek, kanuni yollara başvurursa ne olacak. Ayıkla pirincin taşını.
        Zaten bu tür yazılar son dört beş senedir devamlı karşımıza çıkmıyor mu ?. Artık bir şeyler anlamadıysak vah vah halimize. Hiç kullanmayalım bu  sosyal medyayı.
      Ayrıca önüne ne gelirse paylaşmazsan, mahrumiyetine önem verirsen,  doğru, güvenilir, başkasını karalamayan, hakaret ve yalan içermeyen zarar göreceğin bir paylaşım yapmazsan sıkıntısız bir sosyal medya hayatın olur… 
       İşin aslına bakacak olursak günümüzde birçok kişi kullandığı cep telefonunu parmak izi ile  açmıyor mu? Elektronik ortam üzerinden resmi işler hariç, yapılan en ufak bir  iş veya herhangi bir portala girmek için TC Kimlik Numarası ve kimlik bilgilerini  paylaşılmıyor mu? Var mı bunlardan daha büyük tehlike ? Nedir bu yersiz ve gereksiz korku ? 
Sağlıcakla, mutlu kalın
            

YORUM EKLE

banner107