banner84

Ey ulaşım sorumlusu neredesin?

Alanya'da ulaşım konusunun gündemden düşmemesini bırakın artık dillerden de düşmüyor. Gördüğüm, karşılaştığım kim varsa ulaşımdan dert yanıyor. Ulaşımın her halinden yakınıyor üstelik. Yalnızca otobüs yetersizliği de değil artık mesele. İnsan olmayı unutmak asıl problem. Duyduklarım da yetmezmiş gibi, kendi gözlerimle de şahit oldum. 

Hadi size biraz ulaşımda karşılaştığım sorunlardan söz edeyim. Hem de bir gün içerisinde gördüklerimden. Tabi bunlarla karşılaşırken 'ya sabır ya selamet' demekten kendimi alamadım. Sınanmanın bir türlüsüydü aslında.

Gelelim olanlara. Durakta otobüs beklerken, 'yaşlı bir teyze' otobüsün nereye gittiğini öğrenmek için yanındaki gençlerden yardım istedi. Otobüs aslında teyzenin gideceği yere gidiyordu. Gençler sorarken ve teyze tam otobüse doğru yönelip ayağının birini atmışken, sabırsız şoför hareket haline geçti. Teyze düştü düşecek derken, neyse ki bindi otobüse. Büyük bir talihsizlik yaşandı o an. Kadıncağız düşebilir miydi, çok olası bir ihtimaldi.

Durun durun, daha bitmedi. Sabırsızlıkların harici bir de tahammülsüz şoförlerimiz de var. Otobüsün nereye gittiğini aman ha sormayın. Sorarsanız mazallah dayak yemiş kadar ederler sizi... Sanki küfür ediyormuşuz gibi karşılıyorlar sorumuzu. Yine yaşlı bir teyze. Nereye gideceğini sormak için otobüsü durdurdu.  'Otobüsün önünde yazıyor' diyerek tersledi teyzeyi bastı gaza... Vicdansızlığın lüzumu ne? Ne gerek var yaptığın harekete? Ben bile çoğu zaman okuyamıyorum, mecburen soruyorum. Yaşlı be yaşlı. Azıcık hürmet, kendisine değil yaşına hürmet.

Ey ulaşımın sorumlusu. Yazdıklarımı oku da gör. Göğsünü gere gere gezmeye benzemiyor, dışarıda olanlar. Ben ulaşım sorumlusuyum derken bu olanlardan haberin var mı? Olmaz. Çünkü gazetecilere ahkam kesmekten, tavır almaktan başka bir şey yapmıyorsun. Olanı yazıyoruz, suçlusu biz oluyoruz. Ama sen asla suçlu olmuyorsun. Hiçbir şey dört dörtlük değil. Madem ulaşımda yaşanan sorunu çözemiyorsunuz, şoförlere gereken eğitimler verilsin de insani değerler yeniden hatırlarsın. Vicdani duyguları olanlara bırakalım olmadı bu işi. Bazı şoförleri tenzih ederek yazıyorum cümlelerimi... ‘Yapamıyorum’ diyorsanız da bırakın başkaları yapsın. Yoksa artık vatandaşın da tahammülü kalmayacak gibi gözüküyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Lök
Hasan Lök - 8 ay Önce

Maalesef Alanya ulaşımda sınıfta kaldı. Ama maalesef bunu ulaşımı idare edenlere anlatamadık. Sadece ulaşım konusunda değil her konuda makam sahipleri yaşanan sıkıntıları görmüyor. Çünkü onlar bu sıkıntıları yaşamıyor. Ekmek elden su gölden yaşıyorlar. Vatandaşın çilesini gören yok. Ne demişler ''Eşekten düşenin halini eşekten düşen anlar,, elbet o makamlar birgün biter.

Yureginize ve kaleminize sağlık.

banner107