banner129

1 kilo 50 kuruşa gidiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa Toptancı Hali'ne giren ürün miktarı havaların ısınması ve üretimin artması sebebi ile bir önceki aya göre artış göstermeye başladı

1 kilo 50 kuruşa gidiyor
Ürün artınca kış ayları boyunca yükselişe geçen sebze-meyve fiyatları da havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte düşmeye başladı. Gazipaşa Toptancı Sebze-Meyve Hali’nde geçen aylarda kilogramı 4 TL’den satılan turfanda üretimin gözdesi olan salatalık, 30 kuruşa geriledi. Ürün fiyatının maliyetin çok altına düşmesi salatalık üreticisini yine üzdü. Toptancı Hali'ne giren ürünler arasında 3.60-4.00 TL arasında satılan domates ise en pahalı ürünler arasına girdi. Salatalık fiyatındaki düşüşü mevsime bağlayan Çetin Komisyon İşletmecisi Ali Çetin, "Şuanda Toptancı Hali'nde salatalık haricindeki bütün ürünler oldukça iyi fiyatlara gidiyor. Turfanda olarak satmadığımız zamanlarda sorun oluyor. Zamanı geldiğinde salatalığın kilosunu 4 liraya da sattık. Bu mevsimde zaten ihracat olmaz. Bizim ihracat yapacağımız ülkelerin neredeyse hepsinde üretim başladı.1 Mayıs itibarıyla Türkiye'nin birçok yerinde de üretim başlıyor. Aynı şekilde biberin kilosu 10 gün önce 4-5 liraydı şimdi ise, 1 lira 40 kuruşa düştü" dedi. 
1 KİLO 50 KURUŞA GİDİYOR
Komisyoncuların sürekli olarak ürünlere zam yaptığı yönündeki eleştirilere de açıklık getiren Komisyoncu Çetin, "1 kilo salatalığın Gazipaşa'dan İstanbul Hali'ne gidiş maliyeti 50 kuruştur. Komisyoncu sattığı maldan komisyon alır. Sattığı malın fiyatını yükseltmez. Biz burada bütün çiftçilerin malını alarak sıkıntılarını gideriyoruz. Komisyoncunun ürünlerin fiyatlarına bindirdiği herhangi bir şey yoktur. Zaten akaryakıt olmuş şu para. Çalışan kadınların yevmiyesi 75, erkeklerin ise 110 lira. Ayrıcı bir ton malın araca yükleme işçiliğinin maliyeti 12 liradır. Bu kadar girdi varken komisyoncular ne yapabilir" diye konuştu. Komisyoncu Çetin, domates fiyatının artmasın en büyük nedeninin de geciken hasat olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 16:44
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107