banner84

Gebelik Öncesi Erkeklere Tavsiyeler

Erkekler de bebek sahibi olmadan önce yaşam tarzlarını ve beslenme düzenlerini değiştirmelilerdir. Beslenme düzenleri erkeklerin doğurganlıklarını etkileyebilir, yeterli ve dengeli beslenmek, alkol alımını azaltmak sperm kalitenizi arttırabilir ve hamilelik şansı da artar. Baba adaylarını diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle bebek şansını arttıracak birçok faktör vardır.

SAĞLIKLI BİR KİLODA OLUN

Obez erkeklerin düşük sperm sayısı ve düşük doğurganlıkta olmaları muhtemeldir. Bu nedenle beden kitle indeksinizi 18.5-25 aralığında tutun. Beden kitle indeksinizin 25’ten düşük olması için yeterince kilo veremeseniz bile, biraz kilo vermek ve aktivite düzeyinizi arttırmak sağlığınız için faydalıdır. Eğer kendi başınıza yapamıyorsanız bir Diyetisyenden yardım almanız gerekmektedir.

YETERLİ VE DENGELİ BİR DİYET İZLEYİN

Sağlıklı bir beslenme düzeni kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir ve doğurganlığı etkiler. Tek tip beslenme düzenine odaklanmak yerine beslenme düzeninizi yeterli derecede kalori alacak ve ihtiyacınız olan besin bileşenlerini içerecek dengeli bir diyet şeklinde düzenlemelisiniz.

Bazı besin ögelerinin erkeklerde doğurganlığı etkilediği bilinmektedir. Bu besin ögeleri;

SELENYUM

Selenyum sağlıklı sperm için gerekli besin bileşenlerindendir. Brezilya cevizi, balık, et ve yumurta gibi yiyecekler selenyumun doğal kaynaklarıdır.

ÇİNKO

Düşük çinko seviyeleri de azalmış testosteron seviyeleriyle ilişkilendirilir. Diyetinize ek; et, kabuklu deniz ürünleri, fındık ve tam tahıllı ürünleri ekleyerek çinko seviyelerinizi yükseltebilirsiniz.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Alkol sperm kalitenizi etkileyebilir. Haftada 14 üniteden fazla alkol almamaya özen gösterin ( 1 ünite alkol yaklaşık olarak yarım litre normal bira, küçük bir kadeh şarap veya 25 ml alkole eş değerdir.). Haftada 14 ünite alkol kullanıyorsanız 1 veya 2 gün ağır alkole maruz kalmak yerine bunu günlere yayarak ve azaltarak yapın. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız tavsiyem alkolü tamamen bırakmanız yönünde olacaktır. Çünkü alkol boş enerji kaynağıdır ve varlığında kilo vermek kolay olmaz.

Diğer yaşam değişikliği faktörlerinden sigara da doğurganlığı etkiler. Sigara imek hem sperm kalitesini bozar hem de hareketlerini. Eğer bebek istiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekir. Hem bu sayede eğer eşiniz de kullanıyorsa onun için de bırakmak için bir fırsat olur.


YORUM EKLE

banner107