banner84

7 Haziran alarmı!

Genel seçimlerde elektrik kesintisi yaşanmaması için alınan önlemler yürürlüğe giriyor. Oy sayımı bitene kadar kamu ve özel sektör nöbette olacak.

7 Haziran alarmı!

2011 Genel Seçimlerinde ve 2014 Yerel Seçimlerinde trafolara giren kedilerin küçük çaplı elektrik kesintilerine neden olması, uzun süre tartışılmıştı.
Özellikle oyların sayım saatine denk gelen elektrik kesintilerinin yeniden yaşanmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile özel sektör ayrı ayrı önlemler aldı. Oy sayımı bitene kadar kamu ve özel sektör nöbette olacak. Bakanlık ile bağlı kuruluşlarının ve elektrik dağıtım şirketlerinin aldığı önlemler şöyle:

5 BİN KORUCU NÖBETTE

"7 Haziran'da 5 bin köy korucusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kritik üretim santralleri, trafolar ve enerji iletim hatlarında nöbette olacak. Elektrik üretimi ve iletiminin aksamaması için oy kullanma, sandıkların toplanması ve sayım süresince nöbet devam edecek.

POLİS VE JANDARMA GÖREVDE

İletim hatlarının güvenliğinden korucuların yanı sıra şehir merkezlerinde polis, kırsalda jandarmalar sorumlu olacak. Jandarma, kritik bölgelerde iletim hatlarını korumak için devriye gezecek.

MERKEZDEN İZLEME

Bakanlık ve TEİAŞ bünyesinde 3 ayrı merkez ekip, 1 milyon 200 bin kilometrelik hatları izleyecek. İletim hatlarında ortaya çıkacak bir kesinti ya da frekans bozulması 'scada' üzerinden görülüp, nöbetçi ekipler oraya yönlendirilecek. Bölgesel ekipler de yine bölge müdürlüklerinde gözetleme nöbeti tutacak."

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107