banner84

Alanya Belediyesi yurt dışına hayvan sahiplendiriyor

Alanya Belediyesi, hayvan barınağından bugüne kadar 700'ün üzerinde sahipsiz hayvanı, başta Almanya olmak üzere birçok ülkede sahiplendirdi.

Alanya Belediyesi yurt dışına hayvan sahiplendiriyor
Sokak köpeklerinin barınma, tedavi ve rehabilitesi için kurulan Alanya Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakım Evi ile Demirtaş Sahipsiz Hayvan Barınağı, Avrupa'da hizmet veren Hayvan Sevgisi Derneği ile yaptığı protokol ile yurt dışında da hayvan sahiplendiriyor.

PROSEDÜR 4 AY SÜRÜYOR

Alanya'da yerleşik yaşayanlar başta olmak üzere derneğin internet üzerinden yaptığı sahiplendirme sistemiyle Almanya, Avusturya, ABD, İrlanda, İsviçre, Finlandiya ve Ukrayna gibi birçok ülkede hayvanlar sahiplendiriliyor. Bürokratik işlemlerin Alanya Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü tarafından yürütülen yurt dışı sahiplendirmesi için yasal prosedür 4 ayda tamamlanıyor. Prosedürün ardından, çoğunluğunu köpeklerin oluşturduğu hayvanlar ya dernek gönüllüleri tarafından götürülüyor ya da yurtdışından gelen yeni sahipleri tarafından teslim alınıyor.

HİZMETE 2004 YILINDA BAŞLADI

Alanya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ali Yavuz, barınağın hizmet vermeye başladığı 2004 yılından bu yana 1392 hayvan sahiplendirdiklerini, bunun 700'ünü yurt dışına gönderilenlerin oluşturduğunu söyledi. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne ilişkin yükümlülükleri yerine getirenlere hayvanları sahiplendirdiklerini kaydeden Ali Yavuz; “2004 yılında 80 hayvanla başladığımız gönüllü sahiplendirme bugün 1392 sayısına ulaştı. Bu rakamın 711'i yurtdışına gerçekleşti. Son 3 yılda ise yurtdışına gönüllü sahiplendirme sayımız 69'u buldu. Bu yılın ilk 6 ayında ise bu sayı 11” dedi.

"HAYVANLAR SOKAKTA KALMIYOR"

Almanya'dan gelerek Alanya Belediyesi Sahipsiz Hayvan Geçici Bakım Evi'nden köpek sahiplenen Petra Will; “Ben Hayvan Sevgisi Derneği'nin Almanya'da üyesiyim. Buradan hayvan sahiplendim. Şimdi de Almanya'dan bir hayvanseverin köpeğini ulaştırmak için buradayım. Böyle bir projenin olmasından ve hayvanların sahiplendirilmesinden mutluyum. Bu ülkeler arası proje sayesinde birçok ülkede hayvanlar sokakta kalmıyor ve gönüllüler sayesinde daha kaliteli bir hayata kavuşuyorlar." dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107